Ч аст от хората, които са заразени с коронавирус, никога не развиват никакви симптоми. Тези пациенти се считат за истински безсимптомни случаи, обяснява в „The Conversation” Моника Ганди, лекар по инфекциозни заболявания и изследовател от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Когато човек се разболее от коронавирус, са необходими средно пет дни до две седмици, за да се развият симптоми, които могат да варират от много леки до изключително опасни. Времето между начална инфекция и първите симптоми се нарича предсимптомна фаза.
Учени: Коронавирусът образува „зловещи” пипала
Данните, събрани до момента, сочат, че рискът от предаване на заразата от безсимптомните, предсимптомните или болните от коронавируса е еднакъв.
Никой не знае колко са безсимптомните случаи. Според различни изследвания делът им варира между 18% и над 80%.
Най-точният начин за определяне на честотата на безсимптомните случаи е да се тестват хората независимо от това дали имат симптоми или не - подход, наречен универсално масово тестване. Цената му обаче е твърде висока на повечето места в света.
Учени: Антителата срещу коронавируса изчезват до 3 месеца
Неотдавнашна кампания за масово тестване в Сан Франциско установи, че 53% от заразените пациенти са били безсимптомни при първото си тестване и 42% са останали такива през следващите две седмици.
В сравнение с повечето други вирусни инфекции, SARS-CoV-2 произвежда необичайно много вирусни частици в горните дихателни пътища - по-специално носа и устата. Така те лесно могат да попаднат в околната среда.
Експертите по обществено здраве не знаят точно до каква степен разпространението на коронавируса е причинено от безсимптомни или предсимптомни пациенти. Но има индикации, че това е основният двигател на тази пандемия.
Проф. Кантарджиев: Можем да очакваме увеличение на заразените
Проучване, изследващо огнища в Нингбо, Китай, установи, че хората без симптоми разпространяват вируса толкова лесно, колкото тези със симптоми.
Дори и без да знаят точните числа, от Центъра за контрол и превенция на заболяванията смятат, че предаването от хора без симптоми има основен принос за бързото разпространение на SARS-CoV-2 по целия свят.
Германия: По-тежък срив не е имало от 1949
Какво можем да направим, за да ограничим безсимптомното разпространение?
Мерките за социално дистанциране и карантина действат, но имат големи икономически и социални последствия. Те бяха необходими, когато епидемиолозите не знаеха как се разпространява вирусът, но сега знаем, че той се отделя в големи количества от горните дихателни пътища.
Какво научиха лекарите от борбата с коронавируса
Така че носенето на универсална маска е най-добрият инструмент за ограничаване на предаването му и има достатъчно доказателства, които подкрепят тази теза.
На 3 април Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ препоръча на всички да носят покрития за лице, когато са извън дома си. Същото направи и Световната здравна организация на 5 юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!