„Много научихме за коронавируса и продължаваме да се учим. Има три основни момента в протичането на ковид-19. Това са така наречената цитокинова буря, състоянието на хиперкоагулация – т.е. повишената съсирваемост на кръвта и промените в белия дроб, които водят до ниско насищане с кислород”, коментира в студиото на „Събуди се” по NOVA професор д-р Мария Миланова - началник на Клиниката по Кардиология в „Пирогов”.
„Тези три основни механизма влияят на сърцето. За съжаление имаме данни от аутопсионни протоколи на пациенти, починали от ковид-19, при които в миокарда са намерени инфилтрати от възпалителен характер. Т.е. миокардид – възпаление на сърцето и оттам засягане на възбудно-проводната система, аритмии и внезапна сърдечна смърт”, отчете проф. Миланова.
„Знаем, че някои от пациентите с положителен PCR тест за безсимптомни. Те се лекуват в домашна обстановка. И обикновено при тях не би трябвало да очакваме някакви сериозни последствия. Но всичко зависи от придружаващите заболявания – мъжете, пациентите с астма, с белодробна болест, с мозъчно-съдови заболявания, хипертония, са рискови пациенти”, посочи проф. Миланова.
„Възможно е ефектът от тези заболявания да е силно надценен, защото в един момент с възрастта, възможността на сърцето и на целия организъм да се приспособява, вече добива друга тежест”, заяви проф. Миланова и добави: „Нека да правим разлика между заразени и заболели”.
Тя призова всеки, който има симптоми да посети лекар, тъй като това единственият начин да се разбере дали има опасност.
В България около 170 хиляди души страдат от сърдечна недостатъчност.
„Здравето на нашето сърце е важно за всички. Има неща, които са много прости и са свързани единствено с нашето желание и усилия в тази посока. Това са наднорменото тегло, обездвижването и злоупотребата с алкохола”, поясни проф. Миланова.
По думите ѝ много пушачи оцеляват при инфаркти, защото съдовете на сърцето им се приспособяват към натоварването, предизвикано от употребата на цигари. Тютюнопушенето обаче е рисков фактор за сърдечното здраве и няма предпазен ефект.
Проф. Миланова посочи още, че минусовите температури създават голям риск за здравето на сърцето. Тя посъветва всеки, който почувства болка в гърдите при излизане от топло помещение на студено през зимата, да потърси лекарска помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!