Л идерите от Г-7 ще се ангажират да използват всичките си ресурси в опит да гарантират, че разрухата, причинена от пандемия като COVID-19 никога няма да се повтори. На втория ден от срещата си в Корнуол, те ще издадат декларация, която ще изложи редица мерки, които имат за цел да постигнат това.
Целта е да се намали времето, необходимо за разработване на ваксини до под 100 дни.
В петък британският премиер Борис Джонсън откри срещата на върха с призив за справяне с глобалното неравенство. Джонсън, който е домакин на тридневното събиране в морския курорт Корниш Бей, заяви, че е жизненоважно да се поучим от „грешките” на финансовата криза от 2008 г. и да се справим с „белега” от неравенството.
"Чувствам се като на сватба", как започна срещата на върха на Г-7
Г-7 (Група от седем) е организация, съставена от седемте най-големи,или т.нар. напреднали икономики в света: Канада, Франция, Германия, Япония, Италия, Великобритания и САЩ.
Двама водещи политици от ЕС също присъстват на срещата на върха.
Какви мерки ще бъдат разкрити?
Лидерите на Г-7 ще издадат Декларацията на Корниш Бей след специална сесия в събота, която ще изложи план за опит да се предотврати повторение на човешката и икономическа разруха, причинена от COVID-19. В световен мащаб повече от 175 милиона души са имали инфекцията от началото на огнището, с над 3,7 милиона смъртни случая, свързани с COVID-19, според американския университет „Джон Хопкинс”.
Подаръкът на Борис Джонсън за Байдън, какво е посланието
В декларацията на Г-7 ще бъдат посочени редица конкретни стъпки, включително:
- Съкращаване на времето, необходимо за разработване и лицензиране на ваксини, лечения и диагностика за всяка бъдеща болест, под 100 дни
- Укрепване на глобални мрежи за наблюдение и капацитет за геномно секвениране
- Подкрепа за реформиране и укрепване на Световната здравна организация (СЗО)
Преди разговорите г-н Джонсън каза: „През последната година светът разработи няколко ефективни коронавирусни ваксини, лицензира ги и ги произвежда със скорост и сега ги дава в обятията на хората, които се нуждаят от тях. Но за да победим истински коронавируса и да се възстановим, трябва да предотвратим повторение на пандемия като тази. Това означава да научим уроци от последните 18 месеца и да го направим по различен начин следващия път”.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и директорът на СЗО д-р Тедрос Гебресус също ще вземат участие в сесията в събота. Д-р Тедрос подчерта, че „светът се нуждае от по-силна глобална система за наблюдение, за да открие нови епидемични и пандемични рискове”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!