Н а 8 март министърът на здравеопазването обяви, че Индия е в „крайния етап на пандемията”. През януари и февруари ежедневните нови случи на коронавирус бяха намалели до под 20 хил. спрямо пиковете от около 90 хил. през септември миналата година.
Премиерът Нарендра Моди заяви, че ковид-19 е победен и всички места, на които се събират хора бяха отворени. Вече никой не се придържаше към протоколите за безопасност. Въпреки че Моди помоли хората да носят маски, той говори на големи митинги, където повечето в множеството бяха без предпазни средства. Самият премиер и министрите му също често се появяваха на публични събития без маски.
Ужас в Индия – над 20 млн. заразени с COVID-19
Традиционните хиндуистки фестивали, на които се събират милиони поклонници бяха позволени.
Втората вълна на коронавирусната зараза разкрива и недофинансирането и пренебрегването на обществената здравна система в Индия.
Сърцераздирателните сцени, наблюдавани извън болниците - хората умират, без да се лекуват - показват мрачната реалност на здравната инфраструктура.
Тези, които могат да си го позволят, винаги са разчитали на частни болници за лечение, докато бедните се борят да получат достъп дори до преглед. Социалните схеми, като здравно осигуряване и субсидирани лекарства, не помагат, защото от десетилетия е направено много малко за увеличаване на броя на медицинския персонал.
Индийските разходи за здравеопазване, включително частни и публични, са около 3,6% от БВП през последните шест години - най-ниският дял в петте държави от Брикс.
COVID-19: Нов печален рекорд в Индия
За сравнение Бразилия харчи 9,2% от БВП, Южна Африка - 8,1%, Русия - 5,3%, Китай - 5%, а развита страна като САЩ - 16,9% или Германия - 11,2%. В България разходите за здравеопазване са около 7,3% от БВП.
В понеделник високопоставен служител от федералното правителство на Индия заяви пред журналисти, че няма недостиг на кислород в Делхи или където и да е другаде в страната. Докато говореше, малки болници - само на няколко километра от мястото, където стоеше той - изпратиха отчаяни съобщения, че им липсва кислород. В крайна сметка те получиха необходимите доставки точно навреме, след като се намеси местен политик.
Длъжностни лица посочват, че Индия произвежда достатъчно медицински кислород, за да отговори на скока в търсенето. Проблемът идва от разпределението на доставките.
Сега правителството праща специални влакове, превозващи кислород от един щат в друг и спира употребата на кислородни бутилки в промишлеността, но едва след като много пациенти починаха.
Секвенирането на генома на вируса е важна стъпка при идентифицирането на нови щамове, които могат да бъдат по-инфекциозни и смъртоносни. Индийският геномен консорциум SARS-CoV-2 (INSACOG) беше създаден миналата година и обедини 10 лаборатории в страната. Работата му обаче реално стартира едва през февруари 2021 г.
В момента Индия прави секвениране на малко над 1% от всички проби. За сравнение в Обединеното кралство се секвенираха 5-6% в пика на пандемията.
Най-ефективното средство срещу ковид-19 са ваксините. Индия първоначално планираше 300 милиона души да бъдат ваксинирани до юли, но реално няма достатъчно ваксини, за изпълняването на тези цел.
До момента само около 26 милиона души са напълно ваксинирани при население от близо 1,4 милиарда, а около 124 милиона са получили първата доза. Сега държавата дава стотици милиони долари за увеличаване на производството на ваксини, но ще отнеме месеци, преди те да достигнат до хората.
Донякъде е парадоксално, че страната, която е един от най-големите производители на лекарства в света, се сблъсква точно с дефицит на ваксини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!