С лед като смъртоносният циклон Харолд порази няколко държави в Тихия океан, нарастват притесненията, че пандемията от коронавирус може да попречи на усилията да се помогне на оцелелите да прекратят превантивните мерки за защита на уязвими общности от заразяване, пише "Би Би Си".
Cyclone Harold and coronavirus: Pacific Islands face battle on two fronts https://t.co/PmsiTza7xN
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) April 14, 2020
Бурята, която достигна пета категория, връхлетя няколко островни държави в региона миналата седмица, уби десетки, наводни градове и остави много хора без дом.
Ужас в САЩ, десетки жертви, винят карантината
Дори и при нормални обстоятелства ситуацията би изглеждала доста тревожна. Имайки предвид обаче заплахата от COVID-19, последиците за бедните общности биха могли да бъдат катастрофални.
Пътищата са повредени, което пречи на доставките. Много хора ще трябва да бъдат настанени в центрове за евакуация, където спазването на социална дистанция е почти невъзможно.
"На теория всички острови имат изготвен план за пандемията. Но е едно е да имате план, съвсем друго той да може да се приложи на практика. Особено когато налице е подобено природно бедствие", коментира д-р Колин Тукуитонга от университета в Окланд.
Чудовищно торнадо в Средиземно море
Тропическият циклон Харолд удари най-напред Соломоновите острови в началото на месец април, след това премина през тихоокеанската островна държава Вануату и се премести към Фиджи и Тонга.
Само във Вануату близо 160 000 души се нуждаят от помощ, съобщи Националната служба за управление на бедствията в страната. Най-малко двама души са загинали, а на остров Пентекост, един от многото острови, част от Вануату, 90% от домовете инфраструктурата са повредени.
Във Фиджи около 10 000 души се нуждаят от незабавна помощ, казват местните служители на Червения кръст. Критично засегната е пътната инфраструктура, водоснабдяването, както и много училища.
В Тонга са разрушени къщи, офисни сгради и дори гробище. Пострадали са жизненоважни пътища, както и кейовете по цялото крайбрежие.
Бурята взе 27 жертви, намиращи се на ферибот, който игнорира метеорологичните предупреждения.
Според местните медии много от хората на борда са напускали столицата Хониара, след като правителството отправи призив хората да се върнат по родните си острови преди да бъдат блокирани заради мерките срещу коронавирус епидемията.
Втори ден рекорден брой смъртни случаи в САЩ
Повечето от тихоокеанските острови бяха похвалени за ранната си реакция във връзка с пандемията. В много от тях досега няма регистрирани случаи на заразени с COVID-19 именно заради бързото ограничаване на пътуванията.
Медиците споделят, че това е от голямо значение, тъй като здравните системи там не са добре финансирани и не биха могли да се справят с епидемията.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!