С лед като бяха доказани случаи на заразени с коронавирус хора в България, е добре да знаете няколко основни принципа за предпазване от вируси. Съветите са на Световната здравна организация. Паниката и страхът не са сред тях, но и неглижирането и пренебрегването на потенциалната опасност също.
Граждани и организации могат да задават своите въпроси относно COVID-19 денонощно на телефонен номер 02 807 87 57.
Кога да използваме маска?
- Ако сте здрави, трябва да носите маска само ако се грижите за човек със съмнение за коронавирус.
- Носете маска, ако кашляте или кихате.
- Маските са ефективни само когато се използват в комбинация с често почистване на ръцете с дезинфектанти на алкохолна основа или със сапун и вода.
- Ако носите маска, тогава трябва да знаете как да я използвате правилно.
Как да използвате маската?
В това видео ще видите нагледно как да поставяте предпазна маска:
- Преди да си сложите маска, почистете ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или със сапун и вода.
- Покрийте устата и носа си с маска и се уверете, че няма пролуки между лицето и маската.
- Избягвайте да докосвате маската, докато я използвате; ако го направите, почистете ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или със сапун и вода.
- Сменете маската с нова веднага след като се овлажни и не използвайте отново маски за еднократна употреба.
- За да премахнете маската: отстранете я от задната ѝ част (не докосвайте предната част на маската); изхвърлете я веднага в затворен контейнер; почистете ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или със сапун и вода.
Основни стъпки, които да спазвате:
Мийте ръцете си редовно
- Достатъчно често и продължително измивайте ръцете си с вода и сапун или с антибактериален дезинфектант.
Защо?
- Защото това спомага за убиването на вирусите, които може да са попаднали върху ръцете ви.
Спазвайте дистанция с останалите хора, когато сте навън
- Разбира се, ако ситуацията ви позволява. От Световната здравна организация ни съветват да стоим поне на метър разстояние от хората, които кихат или кашлят.
Защо?
- Когато кихаме или кашляме, изхвърляме течности от тялото, които могат да съдържат вируси. Ако се намираме прекалено близо до болен човек, можем да вдишаме изхвърлените от него течности, които може и да съдържат съответния COVID-19.
Избягвайте докосването на очите, носа и устата
Защо?
- Ръцете ни докосват много повърхности и по тях лесно могат да полепнат вируси. Веднъж щом това се случи, ръцете могат да пренесат вируса върху очите, носа или устата ни. COVID-19 навлиза предимно през лигавицата.
Респираторна хигиена
- Уверете се, че вие и хората около вас поддържат добра респираторна хигиена.Това означава покриване на устата и носа със свит лакът или с кърпичка, когато кихаме или кашляме. След това трябва да изхвърлим тази кърпичка веднага.
(Тук може да видите как правилно да почиствате ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа.)
Защо?
- По този начин предпазваме хората наоколо от заразяване, независимо дали имаме обикновена настинка, грип или COVID-19.
- Ако имате температура, кашлица или затруднено дишане, незабавно потърсете лекарска помощ
- Останете си вкъщи, ако не се чувствате добре.
- Ако имате температура, кашлица или затруднено дишане, потърсете лекарска помощ, като предварително се обадите по телефона на личния си лекар. Не бързайте да излизате.
- Следвайте препоръките на местните здравни власти.
Защо?
- Местните държавни власти имат най-подробна информация за състоянието във вашия район. Те ще ви насочат относно това какво да предприемете от тук насетне.
Как да се справите със стреса по време на коронавируса?
- Нормално е да се чувствате тъжни, стресирани, объркани, уплашени или ядосани по време на криза.
- Разговорите с хора, на които имате доверие, могат да помогнат. Свържете се с вашите приятели и семейство.
- Ако трябва да останете у дома, поддържайте здравословен начин на живот - включително правилна диета, достатъчно сън, упражнения и социални контакти с близки вкъщи, както и по имейл и по телефона с други членове на семейството ви и приятели.
- Не използвайте тютюнопушенето, алкохола или други зависимости, за да се справите с вашите емоции.
- Ако се чувствате претоварени, говорете със здравен работник или съветник. Изгответе си план къде да отидете и как да потърсите помощ за нуждите на физическото и психичното си здраве, ако се налага.
- Ограничете притеснението, като намалите времето, което заедно със семейството си прекарвате в гледане или слушане на медийно съдържание, което приемате за обезпокоително.
- Разберете фактите. Съберете информация, която ще ви помогне точно да определете риска, за да можете да вземете разумни предпазни мерки. Намерете надежден източник, на когото можете да се доверите като уебсайта на СЗО; или на местна, или държавна здравна агенция.
Помогнете на децата да се справят със стреса по време на коронавируса:
- Децата реагират на стресовите ситуации по различен начин. Те могат да станат тревожни, гневни, затворени в себе си.
- Отговорете на реакциите на вашето дете, изслушайте техните притеснения и им дайте допълнителна любов и внимание.
- Ако е възможно - дайте на детето да си играе и да се отпусне.
- Опитайте се да държите децата близо до родителите им. Избягвайте да ги разделяте, доколкото е възможно. Ако се случи разделяне (например хоспитализация на някой близък), осигурете редовен контакт (например по телефона).
- Придържайте се към редовния график на детето, доколкото е възможно или му помогнете да се приспособи към новите условия.
- Обяснете на децата каква е ситуацията и им разкажете как може да се намали риска от заразяване, по начин, по който те ще ви разберат. Това включва и предоставяне на информация по успокояващ начин относно това, че ако детето или член на семейството се почувства зле, ще се наложи да отиде за известно време в болница, за да могат лекарите да му помогнат да се почувства по-добре.
Как да се защитят всички, които в момента се намират в държава със случаи на COVID-19 или скоро (през последните 14 дни) са били в такава?
- Да следват всички стъпки, посочени и по-горе.
- Останете си вкъщи, ако не се чувствате добре, макар и симптомите ви да са по-леки като главоболие или хрема, докато не се възстановите. Защо? По този начин съдействате на здравните власти в борбата срещу разпространяването на COVID-19.
- Ако имате следните симптоми – температура, кашлица и затруднено дишане, незабавно се обадете на своя личен лекар. Уведомете го за това къде сте пътували, кога или дали сте имали контакт с човек, пътувал в страна със случаи на COVID-19.
Как да пътуваме в безопасност
- Ако имате температура или кашлица, опитайте се да не пътувате. При подобни симптоми незабавно се свържете с личния ви лекар.
- Избягвайте близък контакт с хора, които кашлят или имат температура. Измивайте и дезинфекцирайте често ръцете си. Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си.
- Когато кихате или кашляте, покривайте лицето си със свит лакът или с кърпичка. Ако използвате маска, избягвайте да я докосвате, след като сте я сложили. Измивайте ръцете си, след като свалите маската от лицето си.
- Ако симптомите ви се проявят по време на път, уведомете екипажа на самолета. Потърсете помощ и от местните здравни власти.
- Яжте само добре сготвена храна. Избягвайте да ядете навън.
Как да обезопасим работното ни място
- Уверете се, че работното ви място е добре почистено. Бюрата, масите, клавиатурите и всички други повърхности трябва да се дезинфекцират регулярно.
- Подсещайте колегите си да измиват ръцете си често. Сложете дезинфектантите на различни места из офиса.
- Закачете плакати с най-важните неща, които трябва да се знаят за COVID-19.
- Съветвайте се със здравните власти преди да предприемате работни пътувания в чужбина.
- Нека всички, които имат дори и минимални грипни симптоми (температура над 37,3 градуса по Целзий, кашлица, главоболие, хрема) да работят от вкъщи или да си вземат болничен.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!