Б езспорно коронавирус пандемията промени много не само света и икономиката, но и хората. Особено младите.
Борисов: Справихме се, благодаря на всички българи за дисциплината
Възможно ли е обаче преживяното да насърчи едно цяло поколение да загърби културата на егоизма? Холандският историк Рутгер Брегман дава положителен отговор на този въпрос.
Тръмп: САЩ до голяма степен преодоляха пандемията от коронавируса
Според него напоследък се наблюдава тенденцията все повече млади хора да търсят перспектива в заетост, с която да бъдат полезни на другите.
В своята книга "Човечество" ("Humankind"), 32-годишният Брегман твърди, че хората са по-скоро добри и съвестни, отколкото лоши.
Миналата година историкът призова богатите да плащат по-високи данъци.
Лукашенко: Световните лидери прибират милиарди от коронавируса
В интервю за Reuters Брегман споделя, че усеща как кризата с коронавируса несъмнено показва промяна в младото поколение.
"Навлизаме в различна епоха, насочена повече към служба в полза на обществото, към сътрудничество, към всичко онова, което е достойно", казва той.
Правителствата съставиха и публикуваха списъци със значими професии в условията на криза и това може да има огромно отражение върху цялото поколение, смята Брегман.
"Ако погледнете в тези списъци, си казвате - А, къде са мениджърите на хедж-фондовете, банкерите или специалистите по маркетинг?"
По думите му е ясно кои са важните професии днес - медицински сестри, учители, социални работници и журналисти.
Тези българки се нуждаят от помощта ни
"Смятам, че тук можем да видим реална промяна, че може да има едно ново поколение и според мен вече виждаме първите знаци за това - хора, които искат да работят нещо, с което действително помагат на другите", казва той.
Сред другите промени вследствие на пандемията Брегман отбелязва спада в пътуванията, в резултат на което хората започват да оценяват повече местните ценности. Макар че глобалното сътрудничество ще продължи да е нужно в борбата с климатичните промени.
А дали след месеците на социално дистанциране ще дойде краят на прегръдките и ръкостисканията?
Италия отново посреща туристи, крие ли обаче това рискове
"Не, не смятам, че можем да убием ръкостискането или прегръдките. Особено прегръдките", смята Брегман. "Хората са програмирани да се свързват един с друг", казва още историкът.
Разгледайте и тази фотогалерия:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!