Ю жноафриканците, които са се заразили с варианта "Омикрон" на новия коронавирус, не боледуват тежко, предадоха ДПА и ТАСС, като цитираха местната медицинска асоциация.
Случаите на инфекцията в страната, където за първи път беше открита тази разновидност на COVID-19, не са сериозни, каза пред Би Би Си Анжелик Кутзи, председателка на Южноафриканската медицинска асоциация.
Тя обаче подчерта, че изследванията на "Омикрон" все още са в много ранен етап. Кутзи добави, че едва 24% от населението на страната е напълно ваксинирано.
"Пациентите се оплакват най-вече от болки в тялото и умора, силна умора. Това наблюдаваме при по-младото поколение, а не при по-възрастните хора," обяснява тя. Заразените с новата разновидност не са настанявани директно за лечение в болница.
В коментари за други медии обаче Анжелик Кутзи изрази притеснения за възрастните хора, които имат съпътстващи заболявания като сърдечни проблеми или диабет.
Симптомите на "Омикрон" са необичайни, но не са тежки, казва лекарката, която е първата, съобщила за вероятността за нов вариант на COVID-19. Кутзи, чийто кабинет е в Претория, започнала да приема в началото на ноември пациенти с нетипични прояви на COVID-19, оплакващи се от голяма умора.
Първи случай в ЕС на щама Омикрон на COVID-19
Расте разпространението на новия вариант на коронавируса "Омикрон", държавите взимат мерки
Днес здравните власти в Нидерландия съобщиха, че в страната са били регистрирани 13 случая с новия вариант "Омикрон" на коронавируса.
Хората са сред далите положителна проба 61 човека от около 600 пристигнали в петък с два полета от Република Южна Африка (РЮА), предаде Ройтерс. Всички с положителен тест са поставени под карантина.
Държавният серумен институт в Дания също съобщи за два случая с "Омикрон" у хора, пребивавали в РЮА. По-рано днес и Австралия регистрира два случая.
С цел ограничаване на разпространението на новия щам на коронавируса, властите на Държавата Израел въведоха забрана за влизане на чужденци, считано от 00.00 ч. на 29 ноември 2021 г., съобщиха от пресцентъра на МВнР.
По информация на посолството ни в Тел Авив ограничението ще действа за период от 14 дни. Изключения за пътуване ще се допускат само за определени категории лица, след предварително одобрение на Специалния комитет към Министерството на здравеопазването.
При нужда от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството на България в Израел на телефони: +972 547640089, +972 545954379 или на имейл: Embassy.TelAviv@mfa.bg.
Индонезия също наложи забрана за пътуване за Република Южна Африка и още седем африкански държави след появата на нов вариант на коронавируса, установен вече и в някои европейски страни, съобщи днес правителствен служител, цитиран от БТА.
Откриха потенциално най-опасния щам на COVID-19
Пакистан също забрани достъпа за хора, пристигащи от седем държави, заради новия вариант на короновируса - Омикрон - на фона на стабилен спад на новите случаи и на починалите с коронавирус. Забраната се отнася за РЮА, Лесото, Есватини, Мозамбик, Ботсвана, Намибия и Хонконг и влиза в сила днес, съобщи представител на здравното министерство.
Министерство на вътрешните работи на Саудитска Арабия прекрати от днес полетите от и до Малави, Замбия, Мадагаскар, Ангола, Сейшелските острови, Мавриций и Коморските острови, поради опасения, свързани с новия вариант на коронавируса, съобщи в Туитър държавната осведомителна агенция СПА, цитирана от Ройтерс.
В петък Саудитска Арабия спря полетите от и до Южна Африка, Намибия, Ботсвана, Зимбабве, Мозамбик, Лесото и Есватини.
Световната здравна организация (СЗО) определи като новия вариант като "предизвикващ тревога".
Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията изрази сериозни притеснения, че разновидността "Омикрон" може значително да намали ефективността на съществуващите ваксини и да увеличи риска от повторно заразяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!