О бщата смъртност и смъртността от COVID-19 сега е с около една трета по-ниска от предишните вълни и основната причина за това вероятно е 20 на сто ваксинирани хора, както и броят на преболедувалите, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров, предаде БТА.
"Разпространяват се неверни твърдения
и се правят неверни изводи за ситуацията", допълни той.
"При първата вълна - през март-септември 2020 г., случаите на коронавирусната инфекция бяха малко, а общо са починали 7920 души", каза съветникът на министъра проф. Мира Кожухарова. "Във втората вълна 8459 са починалите от инфекцията. Третата вълна започна на 14 август тази година, като през първите 9 седмици от нея са починали 3364", посочи още тя.
"Ситуацията с нивото на заболеваемост в момента в Румъния и Сърбия
е много по-тежка в сравнение с България", каза проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Циркулиращият сега вариант на вируса е на 100 процента "Делта",
но вече се следи както класическия вариант, така и неговите 38 подварианта", допълни още тя. "Има варианти на вируса, които не са така трансмисивни като "Делта", но имат антигенни промени, които способстват за избягване на имунния отговор", посочи още проф. Христова. В България не са засечени, увери тя и прогнозира, че "Делта" ще доминира продължително.
"В регионалните здравни инспекции са осигурени достатъчно на брой
бързи антигенни тестове, които се предоставят на ковид зоните", каза заместник-министър Александър Златанов. Златанов посочи още, че броят на леглата, предназначени за лечение на коронавирусната инфекция, включително и за интензивно лечение, към момента са достатъчни. По думите му обаче в Търговище са заети повече легла - над 30 на сто от общия брой за областта. Същите са показателите и за областите Габрово и Шумен, допълни той. Златанов посочи, че в областите Враца и Плевен имат съответно 9 на сто и 8 на сто заетост на предвидените за лечение на COVID-19 легла. Има указания при нужда в лечебните заведения да се разкриват легла, каза още Златанов.
"Прави се анализ на смъртността във всички болници",
подчерта министър Кацаров. Там, където нивото е повишено, ще се направи анализ на протоколите и начините, по които се лекуват болните, допълни той.
Министър Кацаров съобщи, че МЗ активно работи,
за да осигури моноклонални антитела за лечение на тежките случаи. Те не са разрешени за употреба, но може да се подготви цялата документация за договорите, ще трябва и решение на Министерския съвет за договорите, както и осигуряването на финансови средства, допълни той.
Децата, хоспитализирани за лечение на COVID-19, са 121 към 12 октомври,
каза пред журналисти проф. Мира Кожухарова, съветник на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров. По думите ѝ това е пренебрежимо малък брой в сравнение с над петте хиляди хоспитализирани възрастни.
"Последните места, които ще затворим, ще бъдат училищата",
каза министър Кацаров. По думите му директорите на училищата са тези, които могат най-добре да преценят как да организират учебния процес. Това не го преценява министърът, нека всеки да поеме своята част от отговорността, призова Кацаров.
От утре в София влизат в сила нови противоепидемични мерки,
указани в заповед на директора на Столичната регионална здравна инспекция. В документа е посочено, че директорите на училищата, в зависимост от нивото на заболеваемост, трябва да организират обучението на ротационен принцип.
11 теста за COVID-19 в училище, децата ще могат и сами да се тестват
Кацаров към сестрите: Не е честно да протестирате срещу нас
Над 19% позитивни тестове за COVID-19, много починали
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!