Н яма да има локдаун, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров.
"Мерките и зеленият сертификат дадоха резултат.
Броят на заразените с коронавирусната инфекция намалява", добави още здравният министър, цитиран от БТА.
"През цялото време не сме залагали на страха,
не сме се опитвали да плашим хората и да използваме страха от заразата, за да ги мотивираме да спазват противоепидемичните мерки, а напротив - през цялото време настоявахме хората с разума си и с чувството си за отговорност да приемат, че това зависи от всички нас", каза още Кацаров.
Той благодари на хората, както и на медиите, станали част от общонационалните усилия да се справим със заразата.
Проф. Мира Кожухарова добави,
че от две седмици в по-голямата част от страната е започнал да спада темпът
на нарастване на заболелите. Нека да продължим този успешен ход надолу. Заразените с COVID-19 намаляват, добави Кожухарова, цитирана от БГНЕС.
До три седмици се очаква доставка на нови лекарства срещу COVID-19,
каза пред журналисти Десислава Велковска, директор на дирекция "Лекарствена политика" в Министерството на здравеопазването /МЗ/.
Доскоро единственият лекарствен продукт беше "Ремдесивир", като досега в страната ни от него са използвани над 180 хиляди флакона за пациенти с тежка форма на инфекцията, посочи Велковска.
Още двама притежатели на разрешение за употреба са подали заявление към ЕК
за получаване на разрешение за употреба за създадените от тях моноклонални антитела, като в България вече има доставени флакони от едната фирма - притежател на разрешението за употреба, добави Велковска. По думите ѝ пациентите се лекуват успешно с тях. Вчера е било взето решение да се осигурят количества и от другия притежател на разрешение за употреба и в момента тече процедура на договаряне, посочи тя. Моноклоналните антитела се прилагат интравенозно на нехоспитализирани пациенти, засегнати от лека до средно тежка инфекция, обясни тя.
МЗ е започнало и процедура за осигуряване на противовирусни лекарства под формата на таблетки,
които ще са за петдневен курс на лечение. Те ще са за пациенти с лека форма на инфекцията и ще се предписват до петия ден след позитивен тест. Вероятно първата доставка от тях ще е в началото на декември, добави още Велковска. Подходящи са за пациенти с лека до средна степен на инфекцията, страдащи и от сърдечно-съдови заболявания, хипертония, диабет, както и при деца над 12-годишна възраст.
За противовирусните продукти се очаква до края на ноември научно становище от комитетите в ЕК,
което да позволи държавите сами да преценяват приложенията им, преди ЕК да издаде становище, обясни Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
На този етап профилактиката с ваксините остава основната възможност за борбата с пандемията.
Новите лекарства ще доведат до допълнителна сигурност и възможност за справяне с нея, посочи министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров. По думите му повечето от тези лекарства имат ефективност, показана в клинични проучвания, 50-60 процента. От МЗ ще направим всичко възможно страната ни да бъде една от първите, в която ще се осигурят тези медикаменти, увери той. Средствата за тези лекарства са предвидени до началото на следващата година, посочи още Кацаров.
Стефан Янев за COVID-19: Мерките вече дават резултат
COVID-19: 3207 нови случая, изследвани са 32 813 проби
Вписаха в COVID системата момче, починало след пътен инцидент
Как може да получите "зелен сертификат" за антитела
Колко антитела са нужни, за да сме защитени от COVID-19
Какво е общото между сезонния грип и COVID-19
Клип от COVID отделение взриви социалните мрежи
Професор Момеков с обяснение за пикa на смъртността от COVID-19
Колко ефективни са иРНК ваксините срещу COVID-19 при деца
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!