Д опуснати са големи грешки с ваксинацията на населението у нас в началото на годината. Това заяви здравният министър Стойчо Кацаров от трибуната в Народното събрание.
Признаха за грешка в броя на ваксинираните в България
Малкият брой ваксини, осигурени в момент, в който е било благоприятно поставянето им преди нова пандемична вълна, е първата голяма грешка, според служебния здравен министър, цитиран от DarikNews.bg.
РЗИ-Бургас: Идва още по-коварна вълна на COVID-19
"Първата голяма грешка, допусната с Плана за ваксинация е с договарянето на ваксините. България е дала приоритет на договарянето на ваксините на AstraZeneca за сметка на останалите три ваксини. По тази причина в началото на януари заради закъсняла регистрация на ваксината на AstraZeneca и поради намалената първоначална заявка на ваксините на Pfizer, България остава с много малко количество ваксини. Малко над 30 000 дози да поставени през месец януари у нас. Общо около 200 000 души са получили по една доза от ваксината до края на февруари", посочи той.
Според него втората голяма грешка е свързана с избора на приоритети.
"България не дава приоритет на хората над 60 години и хора с тежки заболявания, те са поставени в четвърта категория след социални работници, служители във ферми за норки и други", Кацаров отчете, че това е голяма грешка, защото 80% от починалите от COVID-19 са хора на над 60 години.
Всички страни, освен България, са дали приоритет на възрастните, посочи Кацаров, защото с ваксинацията на възрастните хора се намалява рязко смъртността. Имунизацията на младите хора намалява разпространението на вируса, но така не се влияе върху смъртността, заяви още той.
Кацаров разпореди свикване на областните кризисни щабове
Министърът обяви още, че според експерти втората грешка е коствала живота на 10 хил. души, починали по време на следващата вълна, която е преминала през март и април. Част от тези животи щяха да бъдат спасени, ако страната ни беше дала приоритет на възрастните хора, посочи Кацаров.
"България жертва възрастното поколение", посочи здравният министър. "Имунизирахме предимно младите и активните хора в продължение на 5 месеца, а най-уязвимите групи бяха изоставени. Това се промени едва в края на месец май, добави Кацаров.
Като друга грешка Кацаров посочи недобрата логистика. "Организацията в началото е трудна, ясно е, че ще има пропуски и неща, които във времето трябва да се поправят, но те не бяха поправени. Едва през май месец осигурихме доставката на ваксини на личните лекари".
"Нещата никак не са добре в здравната система, никак не са добре в болничната сфера, никак не са добре по отношение на държавните болници. Една голяма част от тях са лошо управлявани, намират се в лошо финансово състояние и не осигуряват медицинска помощ с необходимото качество", каза още Стойчо Кацаров.
"Задълженията на болниците към края на първото тримесечие са 582 млн. лв. Това са задълженията на всички държавни болници в страната, от тях просрочени са 76 млн. лв. Падежът на задължението е минал. За миналата година от началото на миналата година досега държавните болници са получили от НЗОК финансиране в размер на 1 млрд. и 470 млн. лв. - за плащане за дейност. Отделно от това държавните болници са получили субсидиране", отчете Кацаров.
Според него, въпреки щедрото финансиране, състоянието на болниците не е добро.
"Това говори само за неефективност на управлението на тези структури като цяло", посочи Кацаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!