К ъм момента пандемията е под контрол, броят на болните и на заразените не е толкова голям, няма драма в ситуацията и към днешна дата не се налагат нови мерки. Това каза пред журналисти служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, който посети COVID зоната в Диагностично-консултативен център - 12 /ул. "Иван Бойчев" 17, ж.к. "Люлин-9"/.
Министерството на здравеопазването предостави на центъра пулсоксиметри.
Ангел Кунчев: Това са двете ни оръжия срещу коронавируса
По думите на Кацаров, той изчаква доклад от главния държавен здравен инспектор за епидемичната обстановка, като на база на експертния доклад ще вземе решение дали е необходимо да се налагат нови мерки.
До момента са разкрити 39 COVID зони към медицински или диагностично-консултативни центрове в страната, по нашите планове и сметки в рамките на седмица-две ще има поне 150 такива, равномерно разпределени географски в страната, каза министърът.
COVID зоните ще помогнат да се намали натискът към болниците, те ще обслужват леки и средно тежки случаи. Зоните ще са снабдени с необходимата апаратура, за да се направят всички нужни клинични прегледи и амбулаторни изследвания на пациентите, да им бъдат предписани безплатно лекарства. Ще се обслужват пациенти с леки или средно тежки случаи на COVID.
Спазват ли се COVID мерките по Черноморието, започнаха проверки
Ползите са, че няма да се смесват потоци пациенти, ще бъде подкрепена доболничната помощ, каза Стойчо Кацаров.
На пациентите ще бъдат предоставени апарати, чрез които ще могат в домашни условия да измерват сатурацията си и да съобщават, ако имат проблеми с нея.
Подготвени са и пакети от медицинска апаратура по избор на лечебното заведение в размер на 50-60 хиляди лева, които ще бъдат предоставени безвъзмездно на лечебните заведения.
В зоните ще има достатъчно антигенни тестове. Попитан за препарата Ремдесивир, за който беше съобщено, че в някои болници свършва, Кацаров коментира, че е направена поредната регулярна заявка за следващата седмица.
Министърът съобщи, че вероятно между 7 и 10 дни ще са необходими, за да се въведе механизмът за безплатните лекарства за COVID болни.
COVID-19: Обстановката се влошава, сериозен ръст на заболелите
ИТН призова здравния министър да отмени последната си заповед за противоепидемични мерки заради различните й интерпретации от отделни ръководители
"Г-н министър, отменете заповедта, даваща основание на редица ръководители да правят интерпретации по темата за противоепидемични мерки", призова в декларация от името на ПГ"Има такъв народ" Андрей Чорбанов.
"Когато се касае за ограничаване движението на болни хора, потенциални разпространители на заболяването, това се нарича карантина, когато бъдат ограничавани правата на здрави и активни хора без никакви показания, но с презумпция за вероятно носителство - се нарича тирания", завърши той.
В началото на декларацията Чорбанов отчете, че през последните седмици нараства броят на заразените с коронавирус, което респективно повдига въпроси по отношение на мерките, необходими за адекватното посрещане на настъпващата здравна и икономическа криза.
"И, докато отделянето на средства за болниците, лекарства, медицински екипи са резонна насока за сериозни усилия, то някои решения на здравните и образователните власти будят оправдана тревога сред големи групи от гражданите, така и у ПГ ИТН", заяви депутатът.
Той посочи, че последната заповед на здравния министър е дала възможност на много ведомствени и административни ръководители на всякакво ниво да предприемат лични мерки, базирани на заповедта.
Изключително притеснителна е заповедта на ректора на Медицинския университет в Пловдив, указваща дискриминационни условия за обучение на студенти със здравен сертификат срещу коронавирус спрямо тези, които нямат такъв, отбеляза Чорбанов.
И добави, че се чуват идеи от подобен характер и на други места, които поставят при унизителни условия студенти, приети при равноправни условия и заплащащи същите такси.
"Не по-малко притеснителни са информациите, свързани с бъдещи мерки в училищата като носене на маски от малки ученици, например", допълни представителят на ИТН.
Антителата от иРНК ваксините намаляват, но други защитни сили остават в действие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!