Н овата мутация на коронавируса, открита във Великобритания, доведе до безпрецедентни мерки. Редица държави спряха полетите от Обединеното кралство, a Франция наложи 48 - часова пълна блокада на тунела под Ламанш и морския транспорт от британските пристанища.
Вирусите се размножават като карат клетките на гостоприемника – в случая със SARS-CoV-2, хората, да произвеждат техни копия. Всяка заразена човешка клетка създава милиони копия на коронавируса преди да загине.
Често тези копия не са напълно идентични с оригинала. Много рядко обаче промените се предават на следващите поколения вируси. Ако това се случи, говорим за мутация. Ако тя променя важни характеристики на вируса вече става дума за нов щам.
Възможно ли е новият щам на COVID-19 вече да е у нас
Веригата от рибонуклеинова киселина (РНК) на SARS-CoV-2 има 29 903 нуклеотида, които могат да се променят. Данните сочат, че този коронавирус мутира сравнително бавно – за месец той създава два пъти по-малко мутации от грипния вирус например. Въпреки това, до момента са известни над 13 000 мутации на SARS-CoV-2.
Една от тях е тази, която тревожи света в момента, засечена за първи път във Великобритания през септември. Последните проучвания показват, че вероятно става въпрос за нов щам, който е с до 70% по-заразен от оригиналния вирус.
През последните два месеца тази мутация - VUI-202012/01, стана доминантна в Лондон, Югоизточна и Източна Англия. Все още не се знае дали този нов щам е внесен от държава, в която има по-слаб здравен мониторинг или е възникнал във Великобритания.
Това не е първият щам на новия коронавирус, различен от оригинала, идентифициран първоначално в китайския град Ухан.
Мутацията D614G беше засечена в Европа през февруари. Тя също е по-заразна от оригиналния вирус и вече е доминантна в цял свят. Друг щам е A222V, който се разпространи през лятото и се предполага, че е тръгнал от Испания. Различен щам на коронавируса се наблюдава и в Африка.
Една от най-тревожните мутации е тази, която заразява хора и норки - H69/V70. При нея част от шипа, с който вирусът се прикрепя към клетките, липсва. Тревожното е, че това изглежда намалява ефективността на имунния отговор срещу инфекцията.
Действа ли ваксината и срещу новия щам на COVID-19
Засега няма данни новият щам във Великобритания да води до по-тежко заболяване или по-висока смъртност.
Това, че е по-заразен обаче е сериозен проблем, особено на фона на стартиращите кампании за ваксинация.
Разработените до този момент ваксини срещу ковид-19 са превантивни. Те трябва да се поставят на здрави хора. Така че увеличаване на броя на заразените е пречка пред процеса на ваксиниране, въпреки че засега ваксините са ефективни срещу всички щамове на SARS-CoV-2.
Освен това повече болни от ковид-19, означава повече хоспитализирани в и без това поставените под огромен натиск здравни системи и в крайна сметка, повече починали. Тоест точно ситуацията, която властите се опитват да предотвратят, чрез мерките за карантина и социална изолация и кампаниите за ваксиниране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!