П ретоварването на болниците е феномен покрай коронавируса в целия свят, коментира пред NOVA Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.
„Особено беше видим пролетта в големи градове като Ню Йорк, Лондон. В момента, в който се препълнят всички болници, се блокират каналите за другите спешни случаи – тежки травми от катастрофи, инсулти, онкологични заболявания”, посочи Безлов.
Той поясни, че рекордният брой 189 починали от ковид-19, обявени днес, се дължи и на това, че със закъснение са докладвани част от смъртните случаи от почивните дни. Забавянето на данните е следствие от факта, че много от институциите и персонала, които трябва да докладват за умрелите, не работят в събота и неделя. Така информацията за починалите реално бива изпращана в понеделник и става публично достояние във вторник.
„Във всички статистики в Европа има такъв проблем”, поясни Безлов.
Близо 200 жертви взе COVID-19 в България
Експертът уточни, че още в петък миналата седмица България е била на първо място в ЕС по смъртност от ковид-19. Показателят се отчита като среден брой починали от коронавирусна инфекция на ден на 100 хил. души население през изминалите две седмици.
„На 20-и бяхме първи”, каза Безлов. „За съжаление стигнахме нивата от 4 хиляди заразени на ден преди четири седмици, тоест вероятно тези антирекорди ще продължат да се подобряват”.
По думите на експерта по статистика, ефектът от нарастването на броя на новозаразените върху смъртността става видим 3-5 седмици по-късно. Въвеждането на по-строги мерки срещу епидемията от ковид-19 в България вероятно ще доведе до достигане на статистическо плато и после до спад на случите.
Безлов поясни, че в момента болниците в страната са препълнени. Постоянно се пренасочват от други отделения болнични легла за лечение на коронавирусната инфекция.
„Въпросът е къде е границата на капацитета? Тя е 1000 случая на ден. Ние с лекота подминахме 4 хил.”, поясни експертът за това, какво допълнително натоварване може да поеме болничната система в България и добави, че „очевидно става дума за повече, защото позитивните PCR тестовете се отчитат, но не и антигенните, а има хора, които въобще не се тестват”.
Смъртните случаи от ковид-19 в България вероятно ще продължат да се увеличават още 1-2 седмици, прогнозира Безлов.
Той добави, че в САЩ и Западна Европа са правят 3-5 пъти повече PCR тестове, отколкото в нашата страна. Там оценката е, че на един диагностициран се изпускат 4-5 заразени. Масовото тестване с антигенни тестове за коронавирус в Словакия, което обхвана по-голямата част от населението на страната, показа, че заразените са 10 пъти повече от отчетените преди това.
Какво разказва мъжът, задържан без маска в метрото
„В България хората предпочитат да си правят антигенни тестове, защото са по-евтини и не влизат в регистрите на РЗИ”, заяви Безлов. Това изкривява статистическата картина за епидемията от ковид-19 в страната.
Смъртността от коронавируса в София е в пъти по-малка, отколкото в останалата част от България, като дял от заразените. Най-висока е смъртността от респираторната инфекция в областите Смолян и Търговище. Вероятно това се дължи на по-големия дял на хората в напреднала възраст и на затруднения достъп до болници в сравнение със столицата.
Според Безлов затягането на мерките срещу епидемията е трябвало да стане преди 3-4 седмици, като действията на правителството са закъснели. Проблемът в България, за разлика от останалата част от света е, че нито управляващите, нито опозицията искат засилване на ограниченията.
„Преди 4-5 седмици горяхме маски. Има голямо разделение на обществото. Групата на невярващите в коронавируса е изключително активна”, подчерта Безлов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!