И ма много заблуди относно ваксините срещу COVID-19. Някои са често срещани, като, че ако сте прекарали заболяването, не се нуждаете от ваксина. Друго напълно погрешно твърдение е, че е по-добре е да се заразите по естествен път, отколкото да се ваксинирате, посочват от университета „Джон Хопкинс” в САЩ, една от най-реномираните институции за здравни изследвания в света.
Огромно количество данни, макар и събрани за кратко време, ясно показват безопасността и ефективността на ваксините и ограничения имунитет, който дава заразяването с коронавируса.
„Ако сте били заразени, имате известна защита. Но този имунитет има граници. Най-голямото ограничение е, че не трае толкова дълго, колкото бихме искали. Проучванията показват, че преболедувалите могат да се възползват от ваксинацията. Тя ще им даде силен и траен имунитет”, пояснява вирусологът Сабра Клайн.
Мангъров: Хубаво е, че има ваксини. Лошото е, че времето е кратко
Тя отчита, че ако човек е изкарал COVID-19, след получаване на първа доза от ваксините на „Пфайзер” или „Модерна” той ще има нива на имунитет, близки до тези при завършен ваксинационен цикъл с две дози.
„Все още се опитваме да разберем по-добре защо имунитетът продължава по-дълго за някои хора, отколкото за други. Основни фактори като затлъстяване или възраст изглежда играят роля. Имунитетът след преболедуване доказано започва да намалява след 6 до 8 месеца. Знаем, че напълно ваксинираните хора все още имат добър имунитет след една година, а вероятно и по-дълго”, посочва Клайн.
„Честната истина е, че не знаем защо ваксината води до по-добър имунитет от естествената инфекция. Имунната система на заразените хора се насочва към всички различни части на вируса. Теоретично това би трябвало да осигури по-силен имунитет, но не го прави”, категорична е Клайн. „Ваксините са насочени само към шиповия протеин - частта от вируса, която е от съществено значение за проникването му в клетките. Това е като голям червен бутон на повърхността на вируса. Наистина стърчи и за нашата имунна система е най-лесно да го идентифицира. Като се фокусирате върху този голям протеин, все едно карате имунната система да може да види само тази част от вируса”.
Пробив: Ваксините могат да ограничат мутациите на коронавируса
Клайн отчита, че лабораторните данни показват, че хората, прекарали тежко COVID-19, имат по-силен имунитет от леките случаи, но дори и така, той намалява с времето.
„Добрата новина е, че сегашните ваксини са ефективни срещу различните варианти на коронавируса и предизвикват отличен имунитет”, казва Клайн.
Възможността за повторна инфекция е свързана най-вече с общото здравословно състояние на хората. При неговото влошаване може да се влоши и имунният отговор срещу COVID-19. Но дори и тогава ваксината намалява тежестта на протичането на COVID-19.
„Безопасността на ваксините се тества, нещо, което никога не бихме могли да направим с вирусна инфекция. Много от така наречените нежелани реакции, са естествените действия на нашата имунна система срещу зараза: треска, главоболие, неразположение, стомашно-чревни проблеми и др. Разликата е, че при ваксинация заразяване няма. При инфекция никой не може да знае колко лошо ще мине. Тези, които не се ваксинират, си играят с късмета. Могат да заболеят тежко. Да бъдат хоспитализирани. Дори да умрат. Съществува рискът и от „дълъг COVID-19”, посочва Клайн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!