Л екарите знаят как да се справят с коронавируса. Наясно са, че е вид пневмония и трябва да се третира така. Вирусът е нов, но живеем с него вече два месеца. Това заяви в ексклузивно интервю пред NOVA испанският микробиолог и преподавател в Университета в Навара проф. Игнасио Лопес-Гони.
Танева: Няма място за паника, не пазарувайте излишно
Той подчерта, че в Испания се препоръчва на гражданите да не предприемат пътувания. В страната са затворени училищата, спрени са и обществените мероприятия.
Президентът Радев: Да изпълняваме стриктно ограничителните мерки
"Препоръчва се да няма пътувания, затворени са от превантивен характер училищата и университетите, спрени са мероприятия, на които се събират много хора", каза проф. Гони.
Според него предишни години е имало много по-сериозни вируси.
Щабът предлага по-твърди мерки срещу коронавируса. Борисов: Слушайте всяка дума!
"Имало е много по-страшни от коронавируса. При еболата 50-60% от случаите завършиха фатално", каза той.
Десетки българи блокирани на границата между Сърбия и Хърватия
"При първите случаи на СПИН бяха нужни 2 години, за да се идентифицира вируса. Добрата новина тук е, че сега се разбра още от първите случаи в Китай", допълни испанският микробиолог.
Какво да правим, ако смятаме, че сме се заразили с коронавирус
"Ако имате симптоми, близки до грипни, потърсете лекарска помощ. За хората, които са били в контакт със заразените - задължителна карантина. Когато има нови вируси, за които няма ваксини, единственият начин да се избегне, е диагностиката и карантината. Вече имаме 8 прототипа на ваксини, които е възможно да функционират добре за вируса. Имаме клиники, където се правят експерименти, за да видим кое как влияе на вируса. За по-малко от 2 месеца имаме напредък. Ваксината може да закъснее година или повече. Лекарите са готови да се справят. Вирусът е нов, но живеем вече с него 2 месеца. В 21 век има повече от 4000 научни статии, които са свързани с коронавируса", каза още Игнасио Лопес-Гони.
Той отбеляза, че последната декларация за панделия е била през 2009 г. за грип от Тип А.
"Той, за щастие, не беше толкова летален, колкото всички очаквахме. Една от най-големите пандемии беше респираторният грип през 1918 г. Имаше над 25 милиона починали. Това няма да се повтори. Никога преди науката не е била толкова готова, колкото сега", заключи професорът.
Повече за вируса, пандемията и дали е готова науката за срещата с COVID-19, и ще има ли скоро ваксина, вижте мнението на един от най-добрите микробиолози в света във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!