„Възможно е в следващите два месеца да има увеличение на броя на инфектираните и заболелите с „Делта” варианта. Причината е наличието на хора, които нито са ваксинирани, нито са прекарали вируса”.
Това прогнозира пред NOVA имунологът от БАН проф. д-р Сорен Хайрабедян.
„Делта” вариантът е много заразен. При него има около 1000 пъти по-висок вирусен товар в сравнение с оригиналния вирус”.
Ваксините ли причиниха Делта мутацията на коронавируса
Това означава, че ако приемем хипотетично, че с едно и също количество вирусни частици са заразени двама души, в тялото на този с щама „Делта” ще има 1000 пъти повече вируси на ковид след инкубационния период.
„Освен 1000 пъти по-високия вирусен товар, препоръката вече е, че ако имате отрицателен резултат от PCR тест, той е валиден само 48 часа”, добави д-р Хайрабедян, цитирайки проучване на „Делта” щама в Китай. „При стария вариант това са 7 дни, което показва, колко по-бързо този вирус се мултиплицира в организма”.
Имунологът посочи, че ефективността на ваксината на „Пфайзер” срещу заразяване с „Делта” щама пада до 70% според проучване от Шотландия.
„Това показва, че при хората, които са двойно ваксинирани и са минали 2-3 седмици след втората ваксина, поне 70% не се заразяват след среща с вируса”, поясни д-р Хайрабедян. А делът на хоспитализираните е само около 2-3% - много по-малък от този при неваксинираните.
„Вирусът още не е мутирал до такава степен, че имунната система тотално да не го разпознае и все едно да го боледувате наново”, подчерта д-р Хайрабедян.
„Делта” вариантът е най-заразен. От друга страна южноафриканският „Бета” е с най-силна възможност да потиска имунния отговор”.
COVID-19: 43 случая на Делта варианта у нас
„На практика колкото е по-заразен коронавирусът, той причинява и повече щети в организма, така че можете да очаквате и по-тежко протичане със сигурност”, заяви д-р Хайрабедян.
По думите на имунолога всяка отделна коронавирусна частица може да е с различни мутации. Това означава, че например вирусите, които са определяни като „Делта” вариант се характеризират с определен набор от мутации. Но освен този набор, е възможно да имат и други мутации.
Към момента се смята, че при голям процент от хората имунната памет за ковид след преболедуване или ваксиниране ще бъде за години. След предишната пандемия от коронавируса SARS-CoV-1, между 5 до 8 години по-късно някои преболедували са имали антитела, отчете д-р Хайрабедян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!