А мериканско проучване свърза различията в скоростта на разпространение и смъртността от covid-19 в различни страни по света с това доколко масово е поставяна ваксината БЦЖ срещу туберкулоза. Държави, където не се прилага широко, като Италия, Нидерландия и САЩ, са по-тежко засегнати от коронавируса.
В България БЦЖ започва да се използва през 1928 г. и огромна част от населението е ваксинирано.
Ваксината може да е потенциално оръжие в борбата срещу смъртоносния коронавирус според проучването, публикувано от екип изследователи от Нюйорския технологичен институт (NYIT), ръководен от Гонзало Отазу, доктор по биомедицина. В екипа е и българката Виолета Руменова.
Д-р Отазу отговори на въпроси на Vesti.bg:
- Каква е връзката, която открихте между нивата на смъртност от covid-19 и политиките за ваксиниране с БЦЖ?
- Установихме, че страните, които не са установили политика за обща ваксинация с БЦЖ, са по-силно засегнати от covid-19. Открихме също, че колкото по-отдавна е била в сила тази политика, толкова по-голямо е намаляването на смъртността, съответно и защитният ефект върху възрастното население, което е по-тежко засегнато от covid -19.
- Има ли данни за страните от Източна Европа, където БЦЖ е задължителна ваксина?
- Повечето страни от Източна Европа са имали политика за обща ваксинация с БЦЖ. Засега нивата на смъртност от covid-19 в тези държави са по-ниски, отколкото в Западна Европа.
- Има ли някакви сходства между туберкулозната бактерия и новия коронавирус?
-Не е ясно. Описани са обаче ефекти на създаване на защита срещу други инфекции, различни от туберкулозата, от БЦЖ ваксината. Това е една от причините да направим нашия анализ.
- Ако бъде въведено сега задължително ваксиниране с БЦЖ, може ли това да доведе до по-бързо изравняване на пандемичната крива в някои страни?
- Нашите данни се отнасят за хора, ваксинирани преди много години. Сега се провеждат клинични изследвания в Австралия, Германия и Холандия, които тестват точно това в момента. Ще изчакам да видя резултатите от тези тестове преди да правя каквито и да е прогнози.
- Вашето проучване потвърди връзка между политиката за ваксиниране с БЦЖ и смъртността от коронавирус. Означава ли това, че държавите със задължитела обща ваксинация срещу БЦЖ ще преминат по-леко и с по-ниска смъртност през епидемията от covid-19?
- Засега страните, които успешно задържат кривата, са тези, в които има задължителна ваксинация с БЦЖ. Но също така всички те използваха за контрол на заболяването карантина, затваряне на училища, интензивно тестване и проследяване на случаите. Ще знаем доколко ваксината БЦЖ е допринесла, когато са готови резултатите от клиничните проучвания.
Благодарим на Виолета Руменова за съдействието за осъществяването на интервюто с д-р Гонзало Отазу
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!