К огато се стигне до апаратна вентилация, в 88% от случаите на ковид-19 пациентите умират. Откритие на израелски лекари обаче изглежда е на път да промени това. В момента те работят върху лечение със стволови клетки, извлечени от плацента или негов близък роднина, съобщава NOVA.
„На 30 март са започнали тестване върху шестима много болни пациенти. Те са били със сериозни дихателни проблеми и с придружаващи усложнения – мускулна дистрофия, бъбречна недостатъчност. Били в критично състояние. За тях не е имало друг начин, по който да бъдат лекувани. Достигнат е бил краят на наличните терапии за тях”, разказва д-р Лесли-Ан Мартин е съосновател и главен научен директор на компания за съхранение на стволови клетки в Англия.
Израелските лекари започнали да ги лекуват с интрамускулно инжектиране с мезенхимни стволови клетки.
Израел с пробив в лечението на COVID-19
„И шестимата са оцелели. Четирима от тях имат значително подобрение – дишат много по-лесно самостоятелно. Двама са имали и сърдечно-съдови заболявания, и бъбречна недостатъчност - те също са показали подобрение в клиничните параметри. Това се счита за 100% успех. Ние обаче не можем да сме сигурни дали такова лечение е наистина приложимо, докато не видим данни от по-широко проучване”, добавя д-р Мартин.
Стволовите клетки, веднъж инжектирани в организма, могат да се превръщат в друг тип клетки, според нуждите на тялото. В случая ролята на мезенхимните стволови клетки е да възстановят увредената тъкан на белите дробове, намалявайки възпалителния процес и така да потушат т нар. цитокинова бурята - имунната свръхреакция, водеща до летален изход.
Засега не са открити странични ефекти от този вид лечение. Има два начина за инжектиране на клетките в тялото - мускулно в рамото или венозно.
Проф. Доброслав Кюркчиев наблюдава цитокинови бури в човешкия организъм от 1997 година. Той е ръководител на Лаборатория по клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и се занимава точно с мезенхимните стволови клетки от около 14 години.
Страшната истина за смъртта и коронавируса в Италия
Кюркчиев посочва, че все още е рано да се каже, дали израелският метод може да се счита за лечение за ковид-19.
Проучване на третирането със стволови клетки на заразените с коронавирус в последната фаза на заболяването, започва и в САЩ.
Междувременно израелските учени вече имат разрешение за по-мащабно изследване със стотици пациенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!