И спански учени откриха солидни доказателства, че COVID-19 е сезонна инфекция, свързана с ниски температури и влажност, подобно на грипа, съобщи електронното издание „Medical Express“. Изследването е на експерти от Института за глобално здраве в Барселона.
Основният въпрос, чийто отговор те търсят, е
дали SARS-CoV-2 се държи като сезонен вирус или ще се предава еднакво по всяко време на годината.
СЗО: Пандемията може да продължи и през 2022
Първият изготвен теоретичен модел предполага, че климатът не е важен фактор при предаването на COVID-19 заради големия брой податливи хора, които нямат изграден имунитет към вируса. Някои наблюдения обаче предполагат, че първоначалното разпространение на COVID-19 в Китай е в райони с ниски нива на влажност и температури (между 5 и 11 градуса по Целзий).
„Въпросът дали COVID-19 е истинско сезонно заболяване става все по-съществен, а отговорите са важни за предприемането на ефективни мерки“, обяснява Ксавие Родо от барселонския институт и координатор на проучването.
За да отговори на този въпрос,
изследователският екип първо анализира връзката на температурата и влажността в началната фаза на разпространението на SARS-CoV-
в 162 държави на пет континента, преди въвеждането на ограничения. Резултатите показват, че няма връзка между скоростта на предаване, температурата и влажността в глобален мащаб: по-голямата скорост на разпространение е свързана с по-ниски температури и влажност.
Кога ще разберем какъв е произходът на COVID-19?
След това е анализирано как връзката между климата и болестта се развива с течение на времето. Анализирани са и данни от различни части на света. За тази цел е използван специално разработен статистически модел. Отново обаче не е установена връзка за кратки времеви интервали между болестта (брой на случаи) и климата (температура и влажност).
Първата епидемична вълна намалява с покачването на температурата и влажността, но при втората се наблюдава ръст при същите условия. Този модел обаче е нарушен през лятото на всички континенти. Това може да се обясни с няколко фактора, включително масови събирания на млади хора, туризъм и други“, обяснява Алехандро Фонтал, водещ автор на проучването.
„Като цяло нашите открития подкрепят идеята, че COVID-19 е истинска сезонна инфекция“,
казва Ксавие Родо. Тази сезонност може да допринесе значително за предаването на SARS-CoV-2, тъй като е доказано, че условията на ниска влажност намаляват размера на аерозолите и по този начин увеличават предаването по въздуха на сезонни вируси като грип.
„Тази връзка изисква акцент върху„ хигиената на въздуха“ чрез подобрена вентилация на закрито, тъй като аерозолите могат да се задържат по-дълго време“, казва Родо и подчертава необходимостта от включване на метеорологичните параметри в оценката и планирането на противоепидемичните мерки.
Данните от изследването са публикувани в изданието „Nature Computational Science“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!