О бмисля се реорганизация в болниците заради натиска върху здравната система и ръста в броя на заразените с COVID-19, съобщи NOVA. Възможно е закриването на цели структури в лечебните заведения, за да бъдат освободени легла за пациенти с коронавирус, предупреди здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Броят на заразените за денонощие остава трайно висок. За последните 24 часа COVID-19 е установен при 4 467 души. 24% от направените проби са положителни. Висок е и броят на починалите - 169, за последното денонощие. На този фон, местата в болниците са почти изцяло заети. Затова и експертите вероятно скоро ще предприемат новите стъпки за осигуряване на повече легла за заразени с коронавирус.
В същото време - противоречие за данните за смъртността у нас. Изследване на американския институт „Джонс Хопкинс” показва, че страната ни е на второ място в света, ако се сравнява брой починали спрямо регистрираните положителни случаи на коронавирус. От здравното ни министерство уточниха, че според данните от анализа на университета „Джонс Хопкинс“ България е на десето място по показателя - починали лица с потвърден COVID-19 на 100 000 души население. Преди страната ни се нареждат Сан Марино, Чехия, Белгия, Черна гора, Словения, Великобритания, Унгария, Босна и Херцеговина и Италия. Страната ни се нарежда на 14-то място – с 4% смъртност при потвърдените случаи на COVID-19.
В координационния център към Спешна помощ в София всяка минута проверяват дали и къде има свободни легла за пациенти с коронавирус, за да насочат екипите.
„Повикванията са много. За 12 часа има около 500 адреса. За съжаление, е трудно с леглата, интензитетът се променя, но големите болници са много натоварени”, посочи реанимационната сестра в ЦСМП - София Кристина Манчева.
Екипът на Манчева реагира на поредния сигнал за деня за пациент с коронавирус. В случая - доказан. Следва и поредната проверка за легло в някоя от болниците. Докато за този пациент легла има, в следващата минута не е ясно дали ще е така. В „Софиямед” местата за пациенти с COVID-19 не достигат.
„За да се освободи място, трябва или практически някой да бъде изписан здрав, или, за съжаление, да е починал. Всеки час даваме информация и всяко свободно легло се заема”, обясни анестезиологът и реаниматор в УМБАЛ „Софиямед” д-р Иван Колчаков.
По данни на здравните власти най-усложнена е обстановката в Бургас.
„Разговарях с директора на РЗИ - Бургас и с кмета на Бургас за увеличаване на легловата база и повишаване на нивата на готовност на всички лечебни заведения, както и наемането на допълнителен персонал в РЗИ - Бургас, при необходимост, за завишаване на контрола”, съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Обсъждат се следващи стъпки на национално ниво, за да не бъде отказвана болнична помощ на всеки, който се нуждае от нея.
„Имаме няколко плана, по които работим - закриването на тези структури, които могат да бъдат закрити, които не обслужват спешността и не е опасно тяхното закриване и превръщането им в лечение за болни с коронавирус”, посочи още ресорният министър.
Предстои и доставка на милион ваксини във второто тримесечие на годината с одобрение на Европейската комисия. Страната ни има готовност да поръча допълнително 1,5 млн. ваксини на Pfizer, които да достигнат у нас най-късно между април и юни.
COVID-19: 4467 нови случая, тревожен брой починали
Британски епидемиолог предрече на света години носене на маски
Меркел: Нова пандемия, вирусът е по-заразен и по-смъртоносен
4 неща, които трябва да знаем за планираните от ЕС сертификати за ваксинирани
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!