М инистърът на финансите Владислав Горанов заяви на извънреден брифинг в Министерски съвет тази сутрин, че очакваният дефицит за 2021 г. е 3,5 млрд. лв. или около 3% от БВП.
„Глобалната несигурност прави все по трудно прогнозирането на развитието на икономиката. Има различни сценарии, но смятаме, че ръстовете, които сме заложили в бюджета, няма да се реализират. Изработили сме три сценария, гледаме да сме подготвени максимално с фискални буфери. За фискална рамка предлагам намаляване на приходите с 2,440 млрд. лв. и увеличение на разходите с 1,070 млрд. лв.”, заяви той.
Извънредно актуализират бюджета заради вируса
Министърът заяви, че правителството
предлага да бъде увеличен лимитът на държавния ни дълг от 2,2 млрд. лв. на 10 млрд. лв.
"Три сценария сме разработили, като в прогнозата, която предложихме вчера на правителството, разглеждаме най-негативния от тях, с оглед да сме максимално подготвени с фискални буфери, за да запазим функционирането на всички системи на държавата до края на годината", каза още той.
Владислав Горанов: Пенсиите се вдигат от 1 юли
"Очакванията са че растежът няма да е такъв, какъвто се очаква. В момента не отчитаме рецесия, но инвестиции и потребление са поставени пред изпитание", каза още финансовият министър.
"Надявам се да срещнем широка подкрепа в Народното събрание и до края на седмицата да имаме изменен държавен бюджет.
Не предвиждаме промяна на данъчната политика",
подчерта той.
"Искаме да гарантираме, че държавата може да поддържа основните си функции. Продължавам да смятам, че консервативно планиране и добрата фискална политика в последните години дават възможност, но съм длъжен да предложа сценарий ако нещата отидат в по-негативна посока. Защото ако се окажем в ситуация, в която трябва допълнително да се реагира, трябва да имаме готовност по линия на фискалните буфери и по линия на финансиране на системите. Затова предлагаме днес на НС тези изменения", обясни Горанов.
Бизнесът губи време като се концентрира само върху схемата „60/40“
Най-негативният сценарий, който разглеждаме е спад на икономиката с 3%.
Възстановяването на заетостта очакваме да започне в края на 2020 и да продължи и през 2021 г. Намалението на макроикономическите показатели се проявява във всеки един от факторите по отношение на потреблението и инвестициите. Ограничителните мерки и неяснотата за бъдещето ще накарат някои хора да ограничат своето потребление. Предложили сме да работим с най-негативния сценарий, за да се подготвим за най-тежката ситуация, добави още финансовият министър.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!