Н а срещата на върха между федералното правителство в Берлин и премиерите на германските провинции бе съгласувано 7 юни децата на 12 г. и повече години да имат възможност за ваксинация срещу ковид-19 – решение, което лекари определиха като противоречиво, съобщава „Фокус“.
Медицински специалисти са против бързата кампания по имунизация на деца срещу коронавируса. След срещата на върха, председателят на Асоциацията на лекарите Клаус Райнхард предупреди за нарастващ политически и социален натиск върху родителите да ваксинират децата си срещу ковид-19.
Как ще действат ваксинационните паспорти
„Данните за рисковете и ползите от възможна ваксинация при деца и юноши понастоящем са толкова неадекватни, че не могат да бъдат направени препоръки“, коментира Райнхард.
Европейската агенция по лекарствата (EMA) ще отправи препоръки този петък за одобрението на ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтек“ за деца на възраст над 12 г.. В четвъртък федералното правителство и местните кабинети в провинцията се договориха, че децата от тази възрастова група в Германия могат да бъдат ваксинирани от 7 юни, ако ЕМА даде „зелена светлина“ за кампанията.
Постоянната комисия за ваксинация в Германия иска време, за да даде препоръката си за ваксиниране на деца на възраст от 12 г., тъй като данните за страничните ефекти все още са твърде недостатъчни. Комисията посочи, че може да препоръча ваксинация само на по-рано преболедували коронавируса деца.
Откриха вероятна причина за образуване на съсиреци след ваксинация
Райнхард приветства това заявление: „Сега не трябва да има политически и социален натиск, който да призовава родителите да ваксинират децата си“, предупреди председателят на германската лекарска асоциация. „Присъствието в учебните занятия определено не трябва да зависи от ваксинация. Това не би било нищо повече от задължителна ваксинация срещу коронавируса, направено през задната врата“.
Лекари в интензивни отделения също са скептични по отношение на ваксинирането на деца, но по различни причини.
„Децата често стават асимптоматични в хода на заболяването и следователно нямат спешни индикации за ваксинация, а понастоящем капацитетът на ваксините е ограничен“, коментира генералният секретар на Германската интердисциплинарна асоциация за интензивно лечение и спешна медицина, Флориан Хофман. „Що се отнася до капацитета на леглата за интензивно лечение, възрастните пациенти продължават да имат най-висок приоритет по отношение на ваксинацията, тъй като за тях съответния риск от интензивно лечение е по-голям“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!