Б ил Гейтс предупреди, че промените в климата може да са по-опасни и да доведат до по-лоши последици отколкото пандемията от коронавируса Covid-19. В своя личен блог Гейтс обяви, че "Covid-19 е ужасен, но климатичните промени може да са по-лоши".
Гейтс споделя, че пандемията е "глобална криза, която шокира света" и доведе до огромен брой смъртни случаи, страх в хората, тежки икономически последици. "Само след няколко десетилетия обаче същите думи ще отговарят за друга глобална криза: климатичните промени", предупреждава Гейтс.
Смартфоните ще помагат в търсене на лек за Covid-19
Според него в момента този риск се подценява, защото въпросните климатични промени изглеждат някак далеч в бъдещето. "Трябва обаче да се действа сега, за да се избегне климатично бедствие", предупреждава Гейтс.
Процесът по нормализиране на климата и глобалните температури е бавен и не може да се случи за няколко години. Намаляването на вредните емисии тази година ще е главно заради пандемията, а не заради усилията на човечеството. Гейтс обобщава, че се очаква тази година глобалните вредни емисии да са с 8% по-малко или около 47 млрд. тона въглерод, вместо 51 млрд.
"Това е осезаемо намаление и ще е чудесно, ако можехме да запазим това темпо на спад всяка година. За съжаление, не можем", пише Гейтс.
Телекомите в Европа помагат срещу коронавируса
Той казва и високата цена, която идва с това намаление на вредните емисии: над 700 000 загинали до момента, десетки милион без работа, огромен спад на наземния и въздушня трафик. И въпреки всичко това, светът отново ще генерира огромно количество вредни емисии.
Гейтс предупреждава, че последиците от климатичните промени може да са сходни като тези от Covid-19, но за много по-дълъг период. Той дава за сравнение, че към момента на годишна база от коронавируса са загинали 14 души на всеки 100 000. При сегашното темпо на трупане на вредни емисии, към края на този век смъртността ще се увеличи с още 73 души на всеки 100 000 само заради климатичните промени. При повече усилия от страна на човечеството и достигане на по-благоприятен сценарий, смъртността може да падне до 10 души на 100 000, казва Гейтс.
"Накратко, до 2060 г. климатичните промени може да са толкова смъртоносни, колкото Covid-19, а до 2100 г. - да са пет пъти по-смъртоносни", обобщава той.
И това е без да се смятат икономическите последствия, които може да съизмерими с това всяко десетилетие да има подобна пандемия. Затова Гейтс предлага няколко конкретни действия.
Коронавирусът показа колко крехък е модерният свят
Първото е науката и иновациите да водят. Чрез технологии и разработки да се намалят пътуванията, да се намалят вредните емисии от превозните средства и т.н.
Второто е да се направи така, че решенията да са работещи и достъпни и за бедните страни. Те ще бъдат най-повлияни от промените.
Ръст на измамите в Интернет, които използват коронавируса
Третото е, че трябва работата да започне сега. "Докато за коронавируса очакваме да имаме ваксина догодина, за климата няма решение, което ще се намери за две години. Нужни са десетилетия работа за разработка и внедряване на решенията", казва Гейтс.
Безос: Ще стане по-лошо, преди да стане по-добре
Най-мощният компютър се зае с коронавируса
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!