П ритеснението от икономическата криза надделява това от разпространението на заразата. Това показват данни от проучване на агенция „Галъп”.
Данните са от проучване на агенция „Галъп Интернешънъл”. Изводите и въпросите са от задълбочен социологически сондаж, проведен сред 915 души чрез телефонно интервю в националнопредставителен панел между 21 и 23 април.
47% от участващите в допитването заявяват, че доходите им са намалели през последния месец.
9% споделят, че са загубили работата си, а 14% казват, че им предстои да загубят работата си.
Всичко това показва ръст, макар и още не драстичен, на безпокойството за работното място. Явно в някои случаи това безпокойство вече започва да надделява над безпокойството от заразата. 7% са вече хората, които по свое решение не ходят на работа, при 11% преди месец. 28% пък са сега самокарантиниралите се, при 36% преди месец.
Преди месец, 29% се опасяваха, че няма да могат да си плащат кредите. Сега 9% твърдят, че вече са спрели да ги плащат. 5% казват същото за лизингите.
56% още не са усетили ясен план или въобще не са доловили план на държавата за преодоляване на икономическите последици
след края на пандемията. 38% вярват много или малко в обратното, а останалите не могат да преценят. Явно обществото действително одобрява работата на държавата за спиране на заразата, но започва все по-ясно да изисква подобна работа и за овладяване на икономическата криза.
Повече от половината българи смятат, че наложените в момента мерки са достатъчни.
Близо 30% обаче са на мнение, че те са прекалени. Едва 8% от анкетираните твърдят, че ограниченията не са достатъчни и контролът трябва да бъде още по-строг.
Мнението, че мерките са адекватни, продължава да преобладава решително, но за последните седмици има осезаем ръст в дела на отговора „прекалени“, респективно спад в дяловете на другите отговори. Очевидно, заради успешните мерки досега и някои положителни сигнали от Европа, настъпва и желание за облекчаване на мерките – подсилено и от все по-хубавото време.
Въпреки всичко, българите остават съзнателни: „Вече съм доста изнервен от ограниченията“ казват 31%, но 69% казват „приемам ограниченията, без да се изнервям“. И попитани дали е време ограниченията да започнат да намаляват, 52% казват „рано е“. Има обаче и 44%, които смятат, че е време, тоест обществото ни вече е реално разделено по този въпрос.
Нетърпеливостта още не преобладава, но явно не е за подценяване.
Може би и затова мнозинство от 53% намира, че извънредното положение не трябва да бъде удължавано и след 13 май. 30% все пак са на обратното мнение, а останалите се колебаят. Тук вероятно се вплита не само личното мнение, но и надеждата на мнозина за по-бързо справяне със заразата.
Хората смятат, че страната ни се справя добре с овладяването на пандемията. Тревогата в обществото обаче остава голяма. Допитаните се разделят в три групи. „Паническа”, според която COVID-19 е едно от най-страшните неща за човечеството, „тревожна”, приемаща вируса като силен грип и „спокойна” група, в която попадат едва 18% от българите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!