О бщо 77% от българите смятат, че правителството се справя в малка или голяма степен по отношение на коронавируса. 22% са на обратното или дори крайно противоположното мнение. Има и незначителен дял на колебаещи се.
Това показват данните от социологическо проучване на „Галъп интернешънъл”, проведено на 6 и 7 април сред 901 пълнолетни български граждани.
Преди близо месец, непосредствено преди въвеждането на извънредното положение, в тогавашния сондаж с идентичен въпрос, 60% намираха действията на правителството за добри или много добри.
Световната банка: България ще потъне в рецесия
Както разкриват и данните за десетки страни по света, пандемията кара хората да засилват подкрепата си за управляващите. Затова и кризата дава ситуационен „бонус” на правителствата, който в българския случай се допълва и от усещането за сравнително навреме взети мерки.
Задълбочават се обаче потенциалните социални и икономически проблеми. 22% от запитаните българи, свидетелстват, че са загубили сериозна част от доходите си. В 14% от случаите се споделя временно спиране на работа, при 8% работният ден е намален. А 9% казват, че загубили работата си.
611 заразени с коронавирус, 48 излекувани
Това е сериозен ръст спрямо предишните две седмици – в края на март онези, които декларираха, че са загубили работа, бяха 3%, седмица по-късно, бяха 6%.
Общо 69% от пълнолетните българи в една или друга степен се страхуват, че те или техни близки могат да се заразят с коронавируса. А 27% сега не се боят от заразата, при 38% в средата на март. Има и известен дял, които се колебаят. Очевидно, преди месец обществото още не е осъзнавало възможните размери на заплахата.
Българските производители подкрепят министър Танева
В същото време обаче 55% от хората смятат, че опасността е преувеличена или дори силно преувеличена. Преди въвеждането на извънредното положение обаче онези, които намираха заплахата за преувеличена бяха много повече – 72%.
От запитаните 57% смятат, че след пандемията светът ще се промени сериозно. Също толкова вярват, че тази промяна ще е към повече сътрудничество, докато 31% очакват повече конфронтация.
Общо 78% заявяват, че са готови дори да жертват някои свои човешки права, ако това ще помогне за справяне със заразата. А 20% по-скоро отказват или съвсем отказват правата им да бъдат ограничавани. Точно преди извънредните мерки съотношението беше 83% срещу 16%.
А 22% се съгласяват с провокативното твърдение, че демокрацията не е ефективна при тази криза. Делът не е малък, но почти всички останали не са съгласни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!