С ледващата година ще е "проверка за характера" на Европейски съюз, който се бори с пандемията от COVID-19, заяви днес председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс, предаде БТА.
"Пандемията е маратон, а не спринт",
отбеляза тя в годишната си реч "За състоянието на Съюза" пред Европейския парламент в Страсбург. "Нека си гарантираме, че тя няма да се превърне в пандемия на неваксинираните", призова тя.
Фон дер Лайен обеща ускоряване на ваксинациите по света, а също ЕС да дари още 200 милиона дози ваксина на страни извън съюза.
"Основен и най-спешен наш приоритет
е ускоряването на глобалната ваксинация. Вече се ангажирахме да споделим 250 милиона дози ваксина. Днес мога да обявя, че нашата мисия ще осигури дарение от още 200 милиона дози до средата на следващата година", заяви тя. "Това е солидарна инвестиция, а също инвестиция в световното здраве", каза Фон дер Лайен, цитирана от Франс прес. Тя подчерта, че ако в ЕС са ваксинирани над 70 процента от пълнолетните жители, то в бедните страни са поставени по-малко от 1 процент от наличните дози.
Относно отбраната на ЕС тя заяви следното:
Европейският съюз трябва да е в състояние да предприема военни действия без помощта на САЩ, но му липсва политически воля, заяви Урсула фон дер Лайен.
"Основният въпрос е защо това все още не е станало. Може са имате най-авангардните сили в света, но каква полза от тях, ако не сте подготвени да ги използвате? Това, което ни спъваше досега, е не само недостатъчният капацитет, а и липсата на политическа воля", каза тя.
В годишната си реч пред ЕП Фон дер Лайен обеща засилване
на сътрудничеството с НАТО, оглавявана от САЩ, както и нови отбранителни способности в киберпространството. Тя обяви също, че през следващата година ще свика заедно с Франция специална среща на върха, посветена на отбраната. Европейският съюз трябва да развива нов глобален дневен ред заедно със САЩ, заяви наред с това председателката на ЕК.
"Заедно със САЩ ще развиваме нашия нов дневен ред за глобална промяна - от новия съвет за търговия и технологии до здравеопазването, сигурността и устойчивостта", каза тя и допълни: "ЕС и САЩ винаги ще бъдат по-силни заедно".
Относно борбата с климатичните промени:
ЕС ще увеличи финансовата си подкрепа за борбата на по-бедните страни с климатичните премени и приспособяването им към техните последици. Каза още Урсула фон дер Лайен.
ЕС очаква САЩ и други страни също да увеличат усилията си, допълни тя.
По думите на Фон дер Лайен бъдещето на ЕС зависи от нивото му на технологичната готовност, най-вече от достъпа до чипове, които са жизненоважни за всичко от смартфони до електрически скутери и заводи. Тя призова за координация на европейско равнище, за да бъде създадена своеобразна "европейска екосистема на чиповете", включително тяхното производство. ЕК възнамерява също така да предложи ЕС да забрани продукти, произведени чрез принудителен труд, каза Фон дер Лайен в икономическата част от речта си. Човешкото достойнство и свобода са по-важни от правенето на пари, подчерта тя.
Хуманитарна помощ за Афганистан
Европейският съюз ще отпусне 100 милиона евро като допълнителна хуманитарна помощ за Афганистан, за да се избегне "хуманитарна катастрофа". Съобщи още в речта си Урсула фон дер Лайен.
ЕС вече обяви по-рано, че вдига четворно хуманитарната си помощ за Афганистан и съседни страни, така че да достигне 200 милиона през 2021 г.
"Трябва да направим всичко, за да избегнем реалната опасност от голям глад и голяма хуманитарна катастрофа", заяви Фон дер Лайен. Тя уточни, че тази помощ ще е част от "нов, по-голям пакет мерки в подкрепа на Афганистан", който ще бъде представен "в близките седмици". "Трябва и занапред да подкрепяме афганистанците в страната и в съседните страни", добави тя.
Откакто талибаните поеха властта в Афганистан на 15 август, животът в страната отчасти е спрял, по-специално заради секването на финансовите потоци от чужбина, които вливаха кръв в местната икономика, отслабена от над 40 години войни. Ситуацията се превръща в критична за милиони афганистанци, връхлетени при това от суша, последици от коронавирусната пандемия и от войните.
До края на годината ЕК ще предложи закон за борба с насилието срещу жени
- "твърде много жени се наложи да живеят в страх по време на пандемията", съобщи Урсула фон дер Лайен. "Става дума за ефективно наказателно преследване, за превенция и защита както онлайн, така и офлайн", посочи председателката на ЕК, на която принадлежи законодателната инициатива в ЕС.
Относно бюджетната строгост:
ЕС няма да повтори отновo грешката, допусната след последната финансова криза, когато преждевремeнно връщане към бюджетната строгост отново потопи Стария континент в рецесия. Това обеща днес председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
"Уроците от финансовата криза могат да послужат като предупреждение. Навремето ние обявихме победа твърде рано и платихме цената за това. Няма да повторим тази грешка", заяви Фон дер Лайен. Тя потвърди предстоящото започване на дебат за реформата на европейските бюджетни правила, който може да доведе до смекчаването им.
ЕК предвижда в началото на 2023 година да задейства отново Пакта за стабилност,
чието действие временно бе спряно в началото на кризата. Урсула фон дер Лайен обаче предупреди, че очаква споразумение преди тази дата, макар разделението между страните членки да поражда опасения, че дискусиите могат да продължат безкрайно.
Комисията ще поднови дебата за преразглеждане на икономическите правила през идните седмици. Целта е преди 2023 година да се постигне консенсус за пътя, който трябва да се следва, коментира Урсула фон дер Лайен в речта си пред Европейския парламент.
Този дебат за реформа на Пакта за стабилност,
който ограничава дефицита до 3 процента и дълга до 60 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), трябваше да се състои преди пандемията, но бе отложен заради кризата. Спадът в икономическата активност, съпроводен с правителствени разходи, целящи да се запазят компаниите и заетостта, доведоха до тежки бюджетни дефицити. Дългът на 19-те страни, които споделят единната валута, достигна за първи път през 2020 година символичния праг от 100 процента от БВП спрямо 86 процента през 2019 година.
Икономическият удар засегна тежко най-вече южните страни, които са най-задлъжнели и зависят от туристическия сектор - първата жертва на здравните ограничения. Равнището на дълга на Гърция надвиши 200 процента от БВП, а този на Италия - 160 процента при близо 120 процента за Испания и Франция.
В речта си пред ЕП Урсула фон дер Лайен заяви, че очаква икономиката на 19-те страни да се върне на предпандемичното
си равнище тази година, а при останалите страни от ЕС - догодина. Според нея растежът в еврозоната през последното тримесечие е надминал този в САЩ и Китай.
Добрата новина, според председателката на ЕК, е, че с инструмента "Следващо поколение ЕС" ще се инвестира както в краткосрочното възстановяване, така и в дългосрочния просперитет. Фон дер Лайен подчерта, че ще се работи по структурни проблеми в икономиката на ЕС: от реформите на пазара на труда в Испания до пенсионните реформи в Словения и данъчната реформа в Австрия.
Урсула фон дер Лайен изтъкна пред европейските депутати,
че ще се инвестира по безпрецедентен начин в 5Джи (5G) мрежи. Според нея, гледайки към бъдещето, е необходимо да се помисли и как кризата преобрази икономиката - от увеличаването на дълга до неравномерното въздействие върху различните отрасли и навлизането на нови начини на работа.
Урсула фон дер Лайен: ЕС не признава талибаните и не води преговори с тях
Председателят на ЕК: Това е позор
Урсула Фон дер Лайен подкрепя преговори с Албания и Македония
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!