С офийският оперативен щаб за борба с разпространението на COVID-19 реши да бъде ограничено работното време на заведенията за хранене и питейните заведения до 23.30 ч. за срока на действие на заповедта на министъра на здравеопазването (12 ноември).
Забраната за ограничаване на работното време ще влезе в сила от 1 ноември.
Това съобщиха от пресцентъра на Столична община.
Предложението за ограничаване на работното време на заведенията идва от браншовите организации.
Заседанието на щаба се ръководи от кмета на София Йорданка Фандъкова и на него присъстваха д-р Маева, изпълняваща длъжността директор на Столичната РЗИ и комисар Хаджиев – директор на СДВР. В щаба участваха и представители на браншовите организации.
Кметът Фандъкова посочи, че ситуацията в София остава тревожна през последните дни.
Тя съобщи, че днес новорегистрираните заболели са 1048. Продължава да нараства броят на хоспитализираните, които на 28.10.2020г. бяха 449, на 29.10.2020г. – 517 и днес, 30 октомври са 532. Нарастват и приетите за интензивно лечение – днес те са 75.
Остава изискването за строг контрол за спазването на мерките, подчерта кметът Фандъкова.
Продължава контролът за носене на маски и извършване на дезинфекция. Полицията и Столичната РЗИ извършват и проверки за спазването на карантина. Проверени са 820 лица, на които е наложена карантина, съобщи комисар Хаджиев.
Проверките на екипите на общината, полицията и здравната инспекция продължават. За последните 7 дни са съставили 260 предупредителни протокола, 75 акта за нарушения на Закона за здравето и 160 полицейски разпореждания. Полицията и екипи на РЗИ са извършили проверки на нощни заведения, както и на хора, които трябва да спазват карантина.
Екипите на полицията и Център за градска мобилност извършват проверки в градския транспорт. За спазване на изискванията следят и аварийните екипи на Столична община.
Д-р Маева посочи, че ситуацията във столицата остава тревожна. През изминалата нощ са извършени проверки на нощни заведения и са съставени три предупреждения за спазване на мерките.
Екипите на Столичен инспекторат са проверили 7355 търговски обекти за спазването на противоепидемичните мерки. За периода от 10 до 29 октомври инспекторите са съставили 8 акта.
По-рано днес
Столичната община обмисля да въведе вечерен час за ресторантите и кафетата в града, това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова.
„Снощи при проверка, която СДВР са направили в затворени нощни заведения, т.е. нощни заведения, които трябва да са затворени и са установени нарушения“, каза кметът на София.
„Ще коментираме вариант, при който да може да се въведе краен час на работа на всички заведения. Не вечерен час за града, а краен час за работа на заведенията. За всички заведения, един час, който да е приемлив, така че да могат ресторантите да работят, да работят заведенията, които могат да осигурят необходимата дистанция, знаете метър и петдесет между столовете, съответно 3 кв. м на човек. Това са важни, много важни мерки“, посочи Фандъкова.
Нови мерки срещу COVID-19 от днес, какво предвиждат
Кметът каза, че ще разговаря и с браншовите организации. „Надявам се да намерим разбиране, още повече те сами ни се обаждат и са обезпокоени от факта, че има нарушители и някак си не е справедливо спрямо тези, които спазват правилата. Целта в края на краищата е да запазим работата на ресторантите при спазването на мерките, ресторантите и разбира се останалите заведения, в които могат да бъдат спазвани мерки. Така че днес предстои да обсъдим тази мярка и разбира се да видим откога би било разумно да бъде въведена“, заяви тя.
Йорданка Фандъкова подчерта, че към момента не смята, че други противоепидемични мерки са необходими в София.
Фандъкова обяви ще се затварят ли детските градини
„Отново ще кажа, че за мен работата на детските градини и на училищата с малките ученици там, където няма чувствително повишение на броя на заразените, e важна заради децата, заради тяхното образование. Така че надявам се с тези мерки, които от вчера бяха въведени да има ефект и да има едно задържане, за да може нашите медици да успеят да ни лекуват“, поясни Фандъкова.
Междувременно стана ясно, че предложението за диференцирана ДДС ставката от 9% за доставката на храни по домовете влиза за обсъждане в парламента. Това съобщи председателят на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
Решението е взето след среща между управляващите и представители на ресторантьорския бранш, а мярката за пореден път цели да подкрепи един от най-засегнатите сектори от COVID-кризата. Новите текстове ще бъдат внесени между двете четения на вече отворения за промени Закона за ДДС.
„Това е важна мярка. От една страна тя ще гарантира жизнеспособност на този бранш, а от друга – тя е абсолютно в контекста на противоепидемичните мерки“, обясни Дариткова.
Според Министерството на финансите, не повече от 15 млн. ще бъде намаленият приход от ДДС, ако ставката бъде намалена. Мярка ще бъде срочна и ще остане в сила до края на 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!