Г ерманското мобилно приложение, което ще помага в борбата срещу коронавируса, беше официално представено от властите. Приложението служи за по-добро проследяване на инфекциозните връзки и ограничаване на разпространението на заразата. От днес то вече е налично и може да бъде свалено.
АФП: Пробив в лечението на ковид-19 с дексметазон
След продължително разработване и тестване, стартът на приложението беше официално обявен на пресконференция в Берлин.
Приложението съобщава, ако си бил близо до заразен
"Приложението идва тъкмо навреме”, каза здравният министър Йенс Шпан пред телевизия ZDF, цитиран от DW.
Огнище на COVID-19 в Гърция, близо до границата с България
"След разхлабването на мерките все по-често се оказваме в ситуации, в които сме заобиколени от непознати хора - например в обществения транспорт", допълва той.
Ако потребител даде положителна проба за COVID-19 и сподели информацията в приложението, тя се предава на останалите ползватели на услугата, които в последните две седмици са били в близост до него.
Ново огнище на ковид-19: Затварят под карантина квартал в Кюстендил
Чрез "Блутут" приложението измерва дали за 15 или повече минути потребителят е бил на по-малко от 2 метра от заразения. За целта на всеки две и половина до пет минути то събира и обработва анонимизирани данни, които не съдържат лични имена или обозначение на местата, на които са били въпросните срещи.
Сигурно ли е приложението?
"Приложението е максимално сигурно", уверява Хелге Браун - шефът на кабинета на канцлерката Меркел. Разработването на софтуера се забави поради съображения, свързани със защитата на личните данни. След официалния му старт обаче, Браун увери, че по-висока степен на прозрачност "трудно може да бъде постигната".
Пациенти: Задължават ни да си платим тест за коронавирус
Макар софтуерът да получи одобрението на експертите, не липсват и притеснения за това доколко гарантира сигурността на потребителите.
За да подадат информация, че са заразени с COVID-19, те трябва да сканират QR код, който лабораториите им предоставят заедно с резултата от изследването. Много лаборатории обаче не са готови да генерират тези QR кодове достатъчно сигурно.
Затова първоначално потребителите ще трябва да набират гореща телефонна линия, която ще оказва помощ и в случаи на загубен код или други възникнали проблеми.
Слабости и проблеми
Служителите, които ще отговарят на обаждания, ще задават редица въпроси, за да проверят дали действително се касае за инфекция с COVID-19. В такива случаи, заради човешкия фактор, нараства опасността от грешки, които могат да понижат доверието в приложението.
Кантарджиев за ковид-19: Морето е безопасно
Други слабости, за които експертите алармираха през периода на тестване – например, че има опасност QR кодовете да станат жертва на хакерска атака, междувременно бяха отстранени. Все пак се знае, че нито един софтуер не гарантира стопроцентова сигурност. Така е и със сегашния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!