„Ще представим Национален план за справяне с COVID-19 при следваща вълна. Такъв план се прави за първи път. По наше мнение такъв план трябваше да има още миналата година. Ако имаше, броят на жертвите би бил по-малък”. Това каза министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на брифинг днес, цитиран от DarikNews.bg.
„Планът за реакция е необходим, „за да не се стига до отвратителните гледки, които наблюдавахме
– умиращи хора по улиците и обикалящи по цял ден линейки, чудещи се къде да оставят болен”, аргументира се д-р Кацаров.
Според здравният министър трябва да сме подготвени, защото експертите не могат да изключат появата на нова вълна. „Не може да се прогнозира кога ще стане това, но ако процесът на ваксинация не бъде завършен, ще има следваща вълна”, категоричен е здравният министър.
Планът работи на следните принципи:
- анализ на ситуацията
- анализ рисковете
- научните ресурси на здравната системата
- механизми за намаляване на пораженията от вируса във всякакъв аспект
Д-р Кацаров заяви, че са изготвили една обща финансова сметка колко би струвало на държавата при най-лошия сценарий. А той е вълна като през пролетта на тази година. Целият план се основава на възможностите за степента на заразяване на населението.
„Регламентира се план за действие при евентуалното влизане на България в рисковите зони. Ясно ще е разписано кога какво се затваря, а при най-лошия вариант, ще бъде предвидено затваряне на всичко, без магазините за стоки от първа необходимост”, каза още министърът.
Той поясни, че зоните са разделени на база 14-дневна заболеваемост.
- Първата (зелена) зона – под 100 на 100 000 души
- Втора (оранжева) зона – от 100 до 200 на 100 00
- Трета (червена) зона – до 500 на 100 000
- Четвърта (тъмно червена) – над 500 на 100 000.
В зависимост от това в коя зона влиза дадена област или страната ще бъдат въведени определени ограничения. На базата на тези мерки са разработени планове за работа на Спешна помощ, извънболничната и болничната помощ. Изработени са планове за лекарствения прием. Този план за действие при евентуална нова вълна ще бъде изпратен до всички министерства и институции.
„Смятаме да затваряме детските градини в последния етап. Те ще могат да се посещават от деца, чиито родители са имунизирани,
и при условие, че целият персонал е ваксиниран. Това ще даде възможност на хората да плануват живота си, да преценят кога да се имунизират, както и да преценят как да се възползват от това, което им предлагаме. За нас тези стъпки са изключително важни, както и информирането на обществеността. При всяка промяна на обстановката, ще трябва да информираме хората, да залагаме конкретни и ясни задачи, които искаме да изпълним, с мерки, които предлагаме. Друга цел на този план е да създаде координация между структурите”, каза зам.-министър д-р Александър Златанов.
„Има само един начин да избегнем нова тежка вълна и всички го знаем. Това е ваксинацията.
Така ще избегнем загубата на човешки животи и всички икономически загуби”, обясни министър Кацаров.
Предвижда се в червена зона училищата да работят по график, който се изработва от МОН. Във ВУЗ-овете няма да се провеждат лекции и упражнения. В тъмночервената зона се преустановяват присъствените занятия.
В червената зона ще се затварят и барове, дискотеки и казина в области. В тъмночервената зона ще бъде разрешена само доставка по домовете.
„Ако влезем в червена зона и дадена дейност е спряна, ние предлагаме следното – ако персоналът е 100% ваксиниран и е осигурен вход само за ваксинирани лица, дейността няма да бъде спряна. Ако има посетители, ще влизат само ваксинирани лица”, каза Кацаров.
В отделните зони ще се въвеждат различни ограничения.
В тъмно червената се допуска и налагане на забрана за пътувания. Регионалните здравни инспекции ще имат възможност да налагат и локални локдауни за определено населено място, ако в него заболеваемостта е по-висока и отговаря на критерии за друга зона.
При най-песимистичния сценарий разходите за справяне с COVID-19 ще достигнат 500-600 млн. лв.,
каза министърът на здравеопазването в служебното правителство. Планът ще бъде предоставен на всички министерства, на президента и на Министерски съвет, уточни Кацаров. По думите му, 126 млн. лв. ще бъдат осигурени от ОП "Региони в растеж", с които 132 лечебни заведения ще посрещнат евентуалната нова вълна на вируса. Болниците ще могат да се преструктурират, да изградят определена инфраструктура или да подобрят съществуващата, да осигурят различна апаратура. В момента болниците подават заявките си, а до края на септември средствата ще започнат да се използват.
Няколко милиона лева ще са необходими за доставката на тестове, други средства ще трябва да се осигурят от бюджета на НЗОК за работещите на "първа линия", за клиничните пътеки, по които се лекува инфекцията, за плащането на дейността в извънболничната помощ. Друг източник на средства е държавният бюджет, добави министър Кацаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!