М инистерството на здравеопазването публикува пълния национален план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2.
Предвижда се у нас да важат 4 нива на заболеваемост, в зависимост от броя заразени.
Възможно е при нова силна вълна на коронавируса да бъдат спирани от посещение в градини и ясли тези деца, чиито родители не са ваксинирани. Целта на здравните власти е до края на лятото ваксинацията да е обхванала по-голямата част от населението у нас.
В момента страната ни се намира в най-безопасната зелена зона със заразено до 100 на 100 000 души население за период от две седмици.
Какви действия ще бъдат предприемани за всяка зона вижте тук:
„Вълна ще има, ако процесът на ваксинация не бъде завършен до края на лятото”, предупреди по-рано днес здравният министър Стойчо Кацаров.
Планът описва състоянието на страната от епидемиологична гледна точка, направени са анализ и оценка на рисковете, както и на наличните ресурси на здравната система.
Подробно са развити механизмите и начините за подобряване на шансовете за намаляване пораженията от пандемията – и като смъртни случаи, и като щети за икономиката, и като възможности на здравната система да реагира адекватно.
С документа са определени цветови зони - зелена, оранжева, червена и тъмночервена зона, които се определят в зависимост от 14-дневната заболеваемост на 100 хил. души население, процент положителни тестове, заети болнични легла и др.
В зелена зона с ниво на заболеваемост под 100 души на 100 хил. население през последните 14 дни, на домашни събирания се допускат до 20 посетители от до 4 домакинства. При други частни събития, като сватби и кръщенета, е позволено да има до 100 души на закрито и до 200 на открито, ако няма специални мерки. За конгреси, семинари и т.н. има ограничение за ползване на до 505 от капацитета на съответната зала или съоръжение. Същото важи и за спортните и културните събития, като хората в публиката трябва да стоят на най-малко 1,5 метра разстояние един от друг. Кафенетата и ресторантите могат да работят при запълнен до 50% капацитет, като персоналът трябва да носи предпазни маски, ако не е ваксиниран. Последното важи и за търговските обекти. Ако персоналът е над 10 души, носенето на маски е задължително. Препоръчва се 50% от служителите във фирмите и администрацията да работят от вкъщи, ако е възможно. Това е най-лекият режим от противоепидемични мерки.
Най-сериозни са ограниченията в червената зона – с 14-дневна заболеваемост над 500 случая на 100 хил. души население. В такава ситуация не са разрешени домашните събирания с други хора, освен членовете на съответното домакинство. Събиранията извън дома също са забранени. Това важи и за всички събития на закрито. Не са позволени и спортните и културните събития, както на открито, така и на закрито. Всички фитнеси, басейни, музеи, галерии, кафенета и ресторанти се затварят. Последните ще могат да извършват доставки по домовете. Хотелите ще работят в специален режим с изхранване на гостите тип „рум сървис”. Отворени ще останат само магазините за хранителни стоки, аптеките и банките. Препоръчва се само ключовите служители, в ключови сфери, чиято работа не позволява да се трудят от вкъщи, да са на работните си места. Детските градини ще работят само ако персоналът е ваксиниран, а всички деца са изкарали COVID. A училищата ще работят само в електронна среда. Парковете ще останат отворени, но при специален режим на посещение. Преустановяват се всички туристически пътувания и свиждания в болниците.
По този начин ще има предвидимост както за гражданите, така и за бизнеса. Целта е въвеждането на противоепидемични мерки да бъде обвързано с това, в коя зона попада страната ни.
В плана са залегнали както насоките за работа на спешната медицинска помощ, на болничната и извънболничната помощ, действията за осигуряване на лекарствени продукти, така и предвидените инвестиции в системата.
В документа са разписани и методични указания за поетапно разкриване на отделения в зависимост от епидемичната обстановка. Ясно е посочено кои болници в 28-те области ще поемат от първо до четвърто ниво на заболеваемост, определени са брой болнични легла за интензивно и консервативно лечение на пациенти с COVID-19.
Ето как ще действаме при нова вълна на COVID-19
Планът съдържа и финансов разчет какво би струвало на държавата развитието на най-лошия сценарий – подобен на този от края на 2020 г. При най-песимистичния вариант разходите ще са от около 500-600 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!