Е вропейската комисия съобщи, че издава пазарен достъп за ваксината на "Астра Зенека" срещу COVID-19, одобрена по-рано днес и от Европейската агенция по лекарствата, предаде БТА.
Това е третата ваксина, одобрена в ЕС, след препаратите на "Пфайзер" и "Модерна". Комисията отбелязва, че сега очаква изпълнение на договора за доставка на до 400 милиона дози от третата ваксина до края на годината.
Тази седмица ЕК и "Астра Зенека" влязоха в открит спор за доставките на ваксината, след като производителят съобщи, че не е в състояние да осигури нужните количества. Лекарствената агенция поясни, че тази ваксина е ефективна в 59,9 на сто от случаите.
По-рано днес Европейската агенция по лекарствата съобщи, че препоръчва
да бъде предоставен пазарен достъп на ваксината срещу COVID-19 на "Астра Зенека". Издаването на пазарно разрешение е в ръцете на Европейската комисия и държавите от ЕС.
Ваксината се препоръчва само за пълнолетни хора.
Според представителите на агенцията засега няма достатъчно данни за действието на този препарат при хора над 55-годишна възраст, затова може да се препоръча в тази възрастова група да бъде използвана друга ваксина. Те отбелязаха, че при препарата на "Астра Зенека" алергичните реакции са много редки и могат да бъдат много тежки.
Агенцията препоръчва тази ваксина да се поставя на две дози, през четири до 12 седмици. Специалистите поясниха, че ваксината е подходяща и за преболедували COVID-19.
Засега агенцията не знае дали ваксината предотвратява пренасянето на вируса на болестта, дали въздейства на мутациите на вируса и колко дълго осигурява защита. От агенцията отбелязаха, че тази ваксина се съхранява и пренася по-лесно от първите две, получили одобрение в ЕС, и това може да допринесе за ускоряване на европейската имунизационна кампания. Преди седмица от "Астра Зенека" съобщиха, че до края на март за ЕС ще бъдат осигурени едва 25 на сто от очакваните количества.
В същото време Европейската комисия одобри временна извънредна мярка,
която позволява държавите от ЕС да забранят износа на ваксини поне до края на март. Решението ще влезе в сила в полунощ, след като по-късно днес бъде обнародвано в Официалния вестник на ЕС.
Предвидени са изключения за износ към южните и източните съседи на ЕС, уточни зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. Той отбеляза, че забраната не обхваща превоза на ваксини между държавите от ЕС и износа към 93 страни, включени в програмата КОВАКС за осигуряване на ваксини за обществата с ниски доходи.
Източници от ЕС уточниха, че мярката ще бъде прилагана спрямо Великобритания и няма да бъде налагана за Швейцария.
При нужда действието на новите ограничения може и е вероятно да бъде удължено. Държавите от ЕС ще въведат задължение да бъдат уведомявани предварително за подготвян износ, количества и получател на ваксините. Митническите власти ще могат да проверяват тези заявления от износителите и да преценяват дали да разрешат, или да забранят сделката. Решенията ще бъдат приемани съвместно с ЕК и не засягат хуманитарни доставки, нито суровините за производство на ваксините засега.
Митниците ще трябва да отговарят на подадените заявления в срок от 48 часа и да правят преценки по общоевропейски показатели. Целта е ЕС да разполага постоянно с данни, по които да проследява и предотвратява възможен недостиг на ваксини.
От своя страна СЗО определи забраната за износ от ЕС на ваксини срещу КОВИД-19 като "много тревожна"
При споровете между богатите държави за доставките на ваксини срещу КОВИД-19 трябва да се вземе предвид ситуацията в по-бедните части от света, заяви днес Световната здравна организация (СЗО). Тя предупреди, че презапасяването с дози от ваксините "оставя пандемията да се разгаря", предаде Ройтерс.
Представители на СЗО говориха, след като Европейската комисия обяви по-рано днес, че е договорила план за контрол на износа на ваксини от ЕС, включително за Великобритания, мотивирайки действията си с необходимостта да осигури собствените доставки за държавите от блока.
ЕС, чийто страни членки са далеч зад Израел, Великобритания и САЩ в разпределянето на ваксините, е в надпревара да си осигури доставки в момент, когато големите фармацевтични компании на Запад забавят доставките за блока заради производствени проблеми.
"Ако се презапасяваме с ваксини и не ги споделяме, ще възникнат три големи проблема. Първият, за който споменах, това ще бъде катастрофален морален провал, вторият, това ще остави пандемията да се разгаря, и третият, ще имаме много бавно възстановяване на световната икономика", заяви на виртуален брифинг генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
"Така че изборът е наш и аз се надявам, че ще изберем правилното решение", подчерта той.
Новата схема на ЕС, която позволява забрана на износа на ваксини срещу КОВИД-19, не помага с нищо на този етап от пандемията, предупреди днес високопоставената служителка на СЗО Марианхела Шимао, цитирана от ДПА.
ЕК обяви по-рано през деня създаването на "регистър за прозрачност" на ЕС при износа на ваксини срещу КОВИД-19 извън блока, който ще действа до края на март.
"Това е много тревожна тенденция", каза Шимао - помощник на генералния директор на СЗО, отговаряща за достъпа до фармацевтични продукти по света. Тя подчерта необходимостта "тези ваксини да бъдат разпределяни справедливо" между всички държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!