Д о края на седмицата няколко експертни съвета ще трябва да дадат становище как ще се продължи с ваксинацията с препарата на AstraZeneca. Това обяви на брифинг здравният министър Костадин Ангелов след среща с директора на Столичната регионална здравна инспекция /СРЗИ/ Данчо Пенчев.
"Първият въпрос, на който трябва да отговорим, е какво да направим с хората, които имат поставена първа доза от ваксината и с хората, които желаят да си поставят тази ваксина като втора доза, ако тя е спряна", обясни той.
"Предстои да се обсъди как ще се отговори на тези хора", каза министър Ангелов.
"Ако към ваксините на AstraZeneca няма интерес, те ще бъдат съхранени и, съгласно подписаните договори, ще преценим какво ще правим с тях. За момента не сме унищожили нито една ваксина", увери той.
До запитването се е стигнало след писмо на министъра на здравеопазването на Португалия, в което той настоява, че като общоевропейски подход трябва да се ограничи използването на препарата за лица под 60 г.
Интересът към AstraZeneca е спаднал до минимум, обясни още здравният министър. Той отново увери, че ваксината е проверена и безопасна.
Избор на ваксини ще има от месец май, обясни още здравният министър.
В страната ни днес са пристигнали 62 010 дози от ваксината срещу COVID-19 от производителя Pfizer. Това е поредната от плановите доставки, като до края на месеца всеки понеделник ще пристигат по толкова ваксини, посочи министър Ангелов.
От следващия месец се очакват от извънредните доставки 1 млн. дози от ваксините на Pfizer, а през юни - още 1 250 000, добави той.
По думите му, има няколко проблема, които днес са били обсъждани с представители на Националния ваксинационен щаб, като един от тях е бил свързан с "опашките" от лични лекари в СРЗИ за получаване на ваксини. Предстои до края на деня да се изработи алгоритъм за подобряване на тази логистика, отбеляза министър Ангелов.
За отдалечените населени места в страната и начина на получаване на ваксини там министър Ангелов обясни, че отдавна има уговорка с МВР за използване на техни коли за логистика на ваксините - от регионалната здравна инспекция до лекарските кабинети, като лекарите предварително трябва да дават заявката си.
"Не приемам обвинения в публичното пространство от лекари или представители на политически партии, че не е създадена логистика", допълни той.
"Друго неприятно за мен нещо е информация, че хора се викат с SMS да посетят даден ваксинационен център, но се оказва, че той не работи", посочи още министър Ангелов.
По думите му, причините за това са, че във ваксинационните центрове наличните засега ваксини са на производителя AstraZeneca и когато ваксиниращите там установят, че към тези ваксини няма интерес, затварят центъра.
Ваксините на производителя Pfizer, с които сега разполагаме, са основно за задоволяване на желанията на попадащите в първа, втора и трета фаза от плана за ваксиниране, обясни той.
"Избор на ваксини ще има в началото на май. Интересът към ваксината на AstraZeneca спадна, но от медицинска гледна точка ваксината е сигурна и ефикасна", каза министър Ангелов.
Коя е най-ефективната ваксина срещу ковид, не е китайска
COVID паспортите: Кои държави от ЕС се споразумяха за тях
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!