„Много често се питаме как стана така, че толкова бързо се появиха ваксини срещу коронавируса. Работя повече от 20 години в тази сфера и ми е ясно колко е дълъг пътят, който една ваксина изминава.
Трябва да се разясни, че настоящите ваксини, за които чакаме разрешение, са
нови варианти на такива, които са разработени много отдавна.
Британци получават имунизационна карта срещу ваксиниране
Варианти на вируса имаше преди 10 години - SARS и MERS. България остана настрани от тях”, обясни в студиото на „Здравей, България” по NOVA д-р Радосвета Филипова, секретар на Националния ваксинационен щаб и държавен експерт в МЗ.
По думите ѝ на всяка ваксина се прави мониторинг. Според експерта новият вариант е изключително иновативен и няма как да предизвика заболяване. „Ще дам пример с ваксината за хепатит Б. Тя е задължителна за бебетата и е рекомбинанта. Досега никой не се е заразил от заболяването. Трябва да вярваме малко повече в науката”, поясни д-р Филипова.
Тя обясни и, че
повечето ваксини имат по 2 дози, за да има траен иминутет.
„Винаги има шанс през това време да се заразите, но дори това да стане, не би трябвало да има проблем”, твърди експертът.
Д-р Радосвета Филипова сподели, че ще се ваксинира, но не знае коя ваксина ще използва. „Имаме оскъдна информация за данните на продукта. Нямаме кратка характеристика на различните ваксини”, заключи тя.
COVID-19 и ваксините, какво предвиждат държавите
Другата епидемия, която се шири във Франция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!