Т ака наречените бързи или имунохроматографски тестове, които откриват антитела, не могат да покажат дали хора, които са били в контакт с болен от коронавирус, са се заразили.
Това обясни в „Здравей, България” по NOVA началникът на лабораторията по вирусология в УМБАЛ „Софиямед” д-р Илия Цеков.
Той посочи, че бързите тестове дават информация дали човек е бил заразен с вируса преди някакъв период от време.
Къде са най-големите огнища на COVID-19 в България
„Все още се обсъжда какъв е този период. Той е строго индивидуален за различните хора. Но данните от света показват, че този период е от порядъка на 3-4 седмици”, отчете д-р Цеков.
Тоест бързият тест може да покаже дали човек е бил заразен, едва няколко седмици по-късно.
Д-р Цеков подчерта, че заразяването с новия коронавирус не може да стане през кожата.
„Не. През здрава кожа не става заразяването. Има други вирусни инфекции, при които за съжаление това е възможно. Обикновено това са тежки инфекции, като например тази с ебола”.
735 са заразените с COVID-19, починалите са 36 души
По думите на експерта, ако тежестта на заболяването от ебола може да бъде оценена с 10, а от грип с 1, то оценката за новият коронавирус ще е 3.
По отношение на т. нар. PCR тестове, които показват наличието на самия вирус, д-р Цеков посочи, че могат да се изследват различни клинични материали.
„Най-лесно достъпните, тези, които най-често се изследват, са пробите от носоглътка. Така наречените тампони. С тях се взима материал за теста”.
„Вируса ние го търсим в клетките. За да стигнат тези клетки до апаратите, с тампона по определен начин се взима проби от носа и гърлото. Клетките трябва да се пренесат в течна среда. Вече събраните клетки в тази епруветка с течна среда се изпращат в лабораторията за изследване”, поясни д-р Цеков.
Той посочи, че вирусът може да бъде видян с електронен микроскоп.
„При рутинното изследване, което правим в „Софиямед” обаче ние не виждаме вируса, а само части от него”.
След това пробите се унищожават съобразно правилата за третиране на биологични отпадъци.
„Ние в България имаме своя капацитет за тестване, който, съотнесен към броя на населението, никак не е лош. Направените PCR тестове мисля, че са вече над 15 хил. Тестовете имат своето приложение и постепенно ние правим всичко възможно, за да повишаваме този капацитет”, заяви д-р Цеков.
„Вярвам, че е възможен групов имунитет, защото не мисля, че трябва да се подценява човешката имунна система. А колко е адекватният имунитет, който е нужен, за да можем да прекратим разпространението на вируса, според мен никой не може да каже”.
Д-р Цеков подчерта, че данните от Китай сочат, че голямата група от хора, заразени в епицентъра на епидемията, не се разболяват отново.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!