В тора вълна на епидемията от COVID-19 е неизбежна, заяви днес еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис.
"Важно е при следваща карантина да се подходи по-умно", добави зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас на съвместна пресконференция по повод мерките, които комисията предлага по този въпрос.
"Националните противоепидемични мерки трябва да бъдат съобразени с особеностите на населението, включително културологични, за да има обществено доверие", посочи той. Това не е най-светлият час за ЕС, заяви Схинас по повод липсата на приложение на досегашните препоръки на комисията.
"Първоначално правителствата в ЕС действаха под натиска на невиждана криза. По-късно те осъзнаха взаимосвързаността, нуждата единният пазар да снабдява хранителните вериги, сезонните работници да могат да пътуват, държавите заедно да купуват лекарства и предпазни средства", отбеляза той.
"Всяка година сезонният грип създава натиск над европейските здравни системи, затова призоваваме държавите в ЕС да обмислят действия това да се предотврати, например с повишен достъп до ваксини, с по-ранно начало на кампаниите за ваксиниране и с разширяване на обхваната на тези кампании, с обществени поръчки за снабдяване с лекарствени изделия. Скоро се очакват насоките за това от Европейската агенция за предотвратяване и надзор на заболяванията", посочи Схинас.
"Няма държава от ЕС, където епидемията да е изчезнала", заяви Кириакидис. Тя уточни, че още преговаря с производителя на лекарството ремдесивир, което ускорява възстановяването от новата заразна болест.
По нейните думи лекарството е доставено в ЕС, а новите количества, които сега се договарят, ще бъдат разпределени между европейските държави според нуждите.
Отправен е и призив за тестване на повече хора за коронавируса и за въвеждане на ефективни системи за проследяване на контактите.
Комисията настоява националните правителства да използват мобилни приложения за проследяване на контактите, които да функционират и извън територията на ЕС.
За момента обаче само 10 от 27-те страни членки са активирали такива приложения, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!