З а да помогне в борбата срещу коронавируса, временно Европейската комисия ще се откаже от митата и ДДС върху вноса на крайно необходимо медицинско оборудване.
Заразните с коронавируса вероятно са 5-10 милиона, смята главният лекар на Австралия
"Това ще улесни финансово получаването на медицинско оборудване, от което лекарите, медицинските сестри и пациентите отчаяно се нуждаят", се казва в изявление на изпълнителната власт на ЕС, съобщава БГНЕС.
Мярката, която ще се прилага и за Великобритания, ще бъде приложена за възобновяем период от шест месеца с обратно действие от 30 януари, когато пандемията за пръв път се появи в Европа.
ГЕРБ предлага замразяване на депутатските заплати на ниво от 2019 г.
"Като премахне митата и ДДС върху вноса на тези продукти от трети страни, Европейската комисия ще допринесе за това да направи тези продукти по-достъпни", заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони.
С повече от 10 000 смъртни случая, много от които заради липса на медицинско оборудване като респиратори, миналия месец Европа се превърна в световния епицентър на коронавирусната болест.
Кой има право на обезщетение за безработица заради пандемията от Ковид-19
"За да ви дам пример, в Италия митата от 12 процента и данък върху добавената стойност от 22 процента се събират върху някои маски за лице или защитни облекла, които внасяме от страни като Китай", заяви шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
"Имаме нужда от много от това оборудване и може да бъде скъпо", каза тя.
Най-странните мерки срещу COVID-19 по света
Междувременно експерти от Световната здравна организация и учени от Хонконг и САЩ изтъкнаха, че обикновените хирургически маски значително забавят, но не спират разпространението на коронавируса, съобщава ТАСС. Агенцията цитира научна публикация в американското списание "Нейчър медисин", информира БТА.
"Нашите изследвания показват, че хирургическите маски значително забавят разпространението на респираторните вируси, заедно с капките влага, издишани от човека. Но те не препятстват придвижването на вирусните частици заедно с аерозолите. Това означава, че носителите на коронавируса от нов тип могат да използват хирургически маски за забавяне развитието на епидемията", посочват учените.
Тръмп: Може да използвате шал, не е нужно да бъде маска
Още от началото на пандемията специалистите от Световната здравна организация, а също така много международни експерти-епидемиолози, твърде скептично се отнесоха към използването на обикновени хирургически маски в борбата срещу епидемията.
Медиците отчитаха факта, че вирусът се разпространява предимно по аерозолен път, чиито частици свободно преминават през порите на обикновените маски. Както е известно, те не притежават степен на защита FFPv3 или по-висока.
Международен екип медици под ръководството на Бенджамин Коулинг, специалист от Центъра на СЗО по контрол на разпространението на епидемията в Хонконг, изучил как вирусите на грипа и различните коронавируси се разпространяват по въздушно-капков път.
За целта екипът изследвал група от 250 доброволци, страдащи от белодробни инфекции. Половината от тях си сложили хирургически маски и дишали в специален апарат, улавящ капките влага и аерозолните частици. Другата група дишала без маски. И в дваа случая вирусът бил предаден, но при хората с маски се констатирало известно забавяне.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!