Е вропейската комисия съобщи, че е подписала трети договор за доставка на допълнителни 1,8 милиарда дози от ваксината против COVID-19 на "Пфайзер" до края на 2023 година.
Предвижда се половината от това количество да бъде от вече прилаганата ваксина, а останалата част да бъде препарат, съобразен с появата на нови щамове на вируса на болестта. Уточнява се, че договорът предвижда доставените количества да бъдат произведени в ЕС и основно с европейски съставки. Доставките се очакват от началото на следващата година.
Комисията допълва, че е готова да сключи допълнителни договори и с други производители на ваксини. Пояснява се, че ЕК има готовност да осигури и ваксини, произвеждани по други технологии.
Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис потвърди по-късно на пресконференция, че единствено Унгария е отказала да участва в новия договор. По нейните думи е най-вероятно в следващите две години ваксинираните да имат нужда от подсилваща доза, затова ЕК е договорила нови доставки.
Броят на новозаразените с ковид в ЕС от средата на април спада с 39%. Това съобщи днес еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис след заседание на Съвета на ЕС.
Тя добави, че вече 40% от пълнолетните жители на ЕС са получили поне една доза ваксина, а 17 на сто са напълно имунизирани.
На седмица вече се ваксинират по 20 милиона европейци и скоростта ще се увеличи допълнително, заяви еврокомисарят.
Кириакидис отбеляза, че през октомври се очакват добри новини за лекарствата срещу новата болест, подложени на съответните изпитания за сигурност. По нейните думи ваксините по технологията на информационна РНК (mRNA) може по-лесно да бъдат променяни, за да въздействат и на нови вирусни щамове. Еврокомисарят посочи, че засега се наблюдава тревожна поява на нови щамове в Индия и Бразилия.
Според Кириакидис очакванията за предстоящото лято са предпазливо оптимистични. Тя отбеляза, че засега едва 12 държави от ЕС успяват да проследят в достатъчна степен разпространението на щамове. Еврокомисарят допълни, че всички следващи договори, сключвани от Европейската комисия с производителите на ваксини, ще съдържат по-лесни условия за препродажба или даряване на препаратите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!