С имулации с японски суперкомпютър показаха, че двойните маски почти не носят предимства за предпазване от разпространяване на вируси в сравнение с една добре прилепнала маска, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Резултатите противоречат отчасти на препоръките на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията, според които две маски намаляват излагането на коронавирус по-ефикасно от една.
Japan supercomputer shows doubling masks offers little help preventing viral spread https://t.co/eOeHm2WxCZ pic.twitter.com/afMWxHtM8o
— Reuters (@Reuters) March 5, 2021
Изследователите са използвали суперкомпютъра Фугаку за моделиране на потока от вирусни частици от хора с различни видове и комбинации маски. Резултатите бяха обявени от института Рикен и университета в Кобе.
Една маска тип хирургическа от нетъкан материал има ефективност 85 процента за блокиране на частиците, когато е прилепнала плътно на лицето и обхваща носа. Добавянето на полиуретанова маска увеличава ефективността до 89 процента.
Носенето на две нетъкани маски не е полезно, защото се натрупва резистентност към въздуха и се появява изтичане по краищата.
Професионалните маски N95 са показали най-голяма ефикасност за предпазване от инфекции. Следват нетъканите маски, маските от плат и накрая полиуретановите.
Изследователите от Рикен са използвали суперкомпютъра, за да моделират как влагата се отразява на рисковете от зараза с вируси във влакове, работни пространства и друга среда.
Да носим ли две маски, вместо една - отговорът на експертите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!