Л екари в Ухан с тревога наблюдават все по-голям брой пациенти, които са се възстановили от COVID-19 и нямат симптоми, но тестовете им още са положителни, съобщи агенция "Ройтерс", цитирана от БТА.
Recovered, almost: China's early patients unable to shed coronavirus https://t.co/mSqOe5av8x pic.twitter.com/K92VL7eSYC
— Reuters (@Reuters) April 22, 2020
Тези пациенти в някакъв момент от своето възстановяване дават отрицателна проба, но след това отново дават положителна проба. Тестовете на много от тях остават положителни 50-60, дори 70 дни. Подобен е случаят с един мъж, диагностициран с новия коронавирус в началото на февруари, който все още дава положителна проба за вируса. Той е бил в две болници, преди да бъде преместен в карантинен център, създаден в индустриална част на Ухан.
Пациенти, възстановили се от COVID-19, отново с положителна проба
Възможността хората да остават положителни за коронавируса и потенциално заразни притеснява международната общност, тъй като много държави искат да премахнат ограниченията, когато разпространението на заразата се забави. В момента препоръките за изолация са хората да останат под карантина 14 дни след излагане на вируса.
САЩ: Следващата вълна на коронавируса ще е по-лоша
Според китайски здравни власти досега няма потвърждение пациентите, които отново са дали положителни проби, да са заразили други хора.
Китай не е публикувал официални данни колко пациенти попадат в тази категория. От местни болници обаче разкриват пред агенция "Ройтерс", че тези случаи са поне десетки.
Българка е заразена с COVID-19 в мигрантски хотел в Гърция
В Южна Корея около 1000 души са с положителни проби четири седмици или повече. В Италия специалисти забелязват, че пациенти с коронавирус могат да имат положителни резултати от тестовете около месец.
Тъй като има ограничени познания за това колко заразни може да бъдат тези пациенти, лекарите в Ухан ги държат в изолация по-дълго, колкото и стресиращо това да е за тях.
В Германия тестват ваксина срещу коронавируса
Експертите не могат да обяснят защо вирусът се държи различно при тези пациенти в Ухан. Според някои, те може по някакъв начин отново да са се заразили. Това би подкопало надеждите, че хората, които са били заразени с COVID-19 изграждат антитела срещу вируса.
ЕС дава 3 млрд. евро на 10 страни за борба с последиците от COVID-19
Някои експерти смятат, че това може да се дължи на отслабена имунна система.
Пол Хънтър, професор от Университета на Източна Англия, казва, че при пациенти с отслабена имунна система е наблюдавано необичайно бавно изчистване на други вируси като норовирус или грип.
Малко по-рано този месец директорът на Корейските центрове за контрол и превенция на заболяванията, заяви, че вирусът може да е бил "реактивиран" при 91 южнокорейски пациенти, които са дали положителни проби, след като са смятали, че са били изчистени от него.
Други южнокорейски и китайски експерти казват, че остатъци от вируса все още може да бъдат в организмите на пациентите, но да не са заразни или да не представляват опасност за пациентите или за останалите, припомня агенция "Ройтерс".
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!