Б ългарската икономика ще падне с 5% през тази година заради последиците от пандемията от коронавируса. Това прогнозира Европейската банка за възстановяване и развитие в доклада си „Регионални икономически перспективи”.
Очаква се умерено възстановяване с ръст на брутния вътрешен продукт от 4% през 2021 г.
Горанов: До седмици ще сме готови за еврозоната
Преди пандемията прогнозата на ЕБВР беше за ръст на икономиката на България с 3% през 2020 г.
Най-тежкият удар ще понесе туризмът, разходите за който се очакваше да формират близо 10% от БВП през тази година.
„Фич” очаква спад на икономиката на България с 5,1 %
Веригите за доставки в регион също са засегнати от пандемията и мерките, предприети срещу разпространението на коронавируса.
Според ЕБВР България има ограничени фискални възможности и рецесията през 2020 г. изглежда неизбежна.
Страните от ОПЕК започнаха да съкращават добива на нефт
През 2019 г. икономиката на страната отбеляза солиден ръст от 3,4 на сто, задвижван главно от частното потребление, подхранвано от увеличени доходи и по-висок процент на заетост с равнището на безработица от около 4%.
За 2020 г. обаче се очаква БВП да намалее с 5%, главно поради рязък спад на икономическата активност през март и второто тримесечие.
Смекчаващ кризата фактор ще бъдат увеличените държавни разходи под формата на фискален пакет еквивалентен на около 3 на сто от БВП.
Въздействието на COVID-19 върху световната икономика
След четири поредни години на бюджетни излишъци и с публичен дълг в размер на 21% от БВП, България е сред най-малко задлъжнелите страни в ЕС.
Влизането в ERM2 – т. нар. чакалня за еврозоната, сега е планирано за юли 2020 г., въпреки че по-нататъшното забавяне не може да бъде изключено, подчертават от ЕБВР.
При базовия сценарий се очаква възстановяване на българската икономика през 2021 г. с ръст на БВП от 4,0 на сто.
Иван Нейков: Възможна втора вълна от безработни
В глобален мащаб ЕБВР очаква спад на икономиката с 3,5% през 2020 г. и възстановяване с 4,8% ръст през 2021 г.
„Кризата е голям удар и излизането от нея ще бъде също толкова голямо предизвикателство. Сега не е време за икономически национализъм и протекционизъм, а за изграждане на по-добро бъдеще чрез международни ангажименти за свободна търговия, ограничаване на климатичните промени и икономическо сътрудничество”, коментира главният икономист на ЕБВР Беата Яворчик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!