10

С поред правилата, въведени от Европейската комисия, при пътуванията със самолет е задължително носенето на маски и спазването на дистанция. Във връзка с това изискване авиокомпаниите са длъжни да оставят средните места в самолетите празни или да оставят свободен всеки втори ред.

В същото време обаче бе казано, че авиокомпаниите трябва да се придържат към тези правила само дотолкова, доколкото го позволява броят на пътниците. Ако полетът се запълни изцяло, изискванията за поддържане на дистанция на борда отпадат, пишат от "Дойче веле".

Проучванията на германското телевизионно предаване „Report Mainz" междувременно показват, че в последните дни от германски летища са потеглили множество изцяло запълнени самолети, в които не е била осигурена никаква дистанция. По време на продължителните пътувания разстоянието между пасажерите не е било повече от 50 сантиметра, а при качванията и слизанията те са били плътно един до друг.

"Твърде опасно“

В своя позиция Федералния съюз на германското въздухоплаване беше съобщило, че рискът от зараза в самолета е „изключително нисък“. Това се дължало на носенето на маски и на специалните филтри, пречистващи въздуха на борда.

Американският учен Кингян Чен обаче смята, че тези твърдения за заблуждаващи. Той е направил детайлни изследвания и стига до извода, че пълните самолети са „твърде опасни“.Пред германските журналисти той казва следното: „Нашите проучвания показват, че капчиците и аерозолните частици могат да циркулират до четири минути из въздуха на самолетната кабина, преди да бъдат филтрирани от климатичната инсталация“.

Най-опасно е местонахождението до някой болен пътник, който киха и кашля. Според Чен взетите от ЕК мерки не са достатъчни: „Авиокомпаниите или трябва да оставят средните седалки празни, или да осигуряват на пътниците маски с достатъчно висока защита (FFP2)."

Епидемиологът Тимо Улрих също подлага на критика факта, че ЕК допуска използването на еднократни медицински маски или на лично ушити маски като заместител на поддържането на физическа дистанция. „Ако един болен пасажер кашля в маската, под влияние на налягането в самолетната кабина капчиците могат да летят във всички посоки, включително и встрани - тоест към седящите в съседство.“ И той настоява авиокомпаниите да предоставят маски FFP2 или пък да оставят средните седалки свободни.

Изчисленията на експерта по въздушното движение Дитер Шолц сочат, че свободната средна седалка намалява десет пъти риска от зараза. И той е на мнението, че мерките, взети от ЕК и авиокомпаниите, не са достатъчни. „Така по никакъв начин не биха могли да се предотвратят заразите в самолетите. Авиокомпаниите лъжат, без да се срамуват.“

Европейската комисия признава, че има риск

От своя страна ЕК признава, че заразяването чрез разпръскваните при кашляне и кихане капчици от съседни пътници в самолета е възможно. „Искаме да намалим риска, но не можем да го елиминираме“, гласи позицията на говорител на Комисията.

Евродепутатът Исмаил Ертуд, член на транспортната комисия в Европарламента, подлага на критика директивата на ЕС за самолетните пътувания: „Това, което е направено, не е достатъчно. В Европейския парламент трябва да се опитаме да конкретизираме препоръките".

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

България Преди 5 минути

От министерството напомниха, че във връзка с продължаващите протести в Сърбия са възможни и спонтанни блокади

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 10 минути

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 1 час

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 1 час

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 1 час

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 2 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Свят Преди 2 часа

Тръмп се провъзгласи на шега за крал под послание, с което в социалната си мрежа се похвали с офанзивата на неговото правителство срещу премахването на тол таксите в Ню Йорк

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 2 часа

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Свят Преди 2 часа

Той настанен в следствен арест

Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Свят Преди 2 часа

Операцията беше в Карак, област в Северозападната гранична провинция (Хайбер-Пахтунхва), която е до Афганистан

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Свят Преди 2 часа

Мерц подчерта, че Германия трябва също така да обмисли много сериозно дали да се включи под ядрения чадър на другите две ядрени сили в НАТО

Земетресение в района на Пловдив

Земетресение в района на Пловдив

България Преди 3 часа

Земетресението е било на 25 км югоизточно от Асеновград

ДНСК издаде заповед за спиране на ремонта на ул. "Опълченска"

ДНСК издаде заповед за спиране на ремонта на ул. "Опълченска"

Свят Преди 3 часа

Определен е 60 дневен срок за отстраняването на констатираните нарушения

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Любопитно Преди 3 часа

В Националния дворцов музей в Тайпе се съхраняват над 690 000 експоната, повече от 80 % от които са от бившия двор на Цин