Д окога ще продължи да е необходима физическата изолация на хората един от друг заради новия коронавирус?
Този въпрос всъщност все още няма ясен отговор. Но е много вероятно да се наложи мерките за ограничаване на епидемията да бъдат повторени. Това показва анализ на учени от „Харвард”.
Новото проучване, цитирано от Би Би Си, все още не е публикувано в академично списание. То предупреждава, че периодични мерки за социално дистанциране вероятно ще се налагат до 2022 г.
Тревожни данни за коронавируса по света
Необходимостта от такива действия ще зависи от скоростта, с която се развиват и произвеждат ваксини и лекарства за Ковид-19.
Еднократният период на социално дистанциране може да забави пика на епидемията до по-късно тази година, но има голяма вероятност вирусът да се завърне през есента.
А мерките за социално дистанциране доказано работят. Това е проверено още при епидемията от т. нар. испански грип през 1918 г.
Тогава редица градове в САЩ решават да проведат паради за набиране на средства за американските военни в Европа, участващи в бойните действия на Първата световна война.
Във Филаделфия, където 600 войници вече са заразени с грипния вирус, такъв парад се провежда. В Сейнт Луис събитието е отменено заради пандемията. Един месец по-късно над 10 хил. души във Филаделфия са починали от испански грип. Броят на жертвите в Сейнт Луис е под 700.
В глобален мащаб испанският грип се превръща в най-смъртоносната пандемия на XX век, отнемайки живота на между 50 и 100 млн. души за по-малко от 2 години или далеч повече от продължилата 4 години война.
Защо в Германия починалите от коронавируса са по-малко
Има добра причина социалното дистанциране да се превърне в толкова важна стратегия за контрол на пандемията от Ковид-19.
Счита се, че всеки човек, заразен с коронавируса го предава средно на 1,4 до 3,9 други в ранните стадии. За сравнение, грипът се предава средно на 1,06 до 3,4 души в зависимост от щама.
Установено е също, че инкубационният период - времето между заразяването и появата на симптомите при Ковид-19 е около пет дни. Самото боледуване продължава 14 дни или повече, според данните от Китай.
Така, без ограничения, един носител на вируса може да доведе до заразяването на 244 души в рамките на месец и 59 604 за два месеца.
Освен това част от заразените нямат никакви симптоми. Според проучване на Тексаския университет в Остин това са 1-3% от всички, които обаче са отговорни за до 10% от случаите на предаване на вируса.
Бум на короронавируса в САЩ, изпревариха Китай
Данните събрани от Ухан, най-тежко засегнатия град в Китай, показват, че строгите мерки са довели до спад на коефициента на заразяване от 2,35 до почти 1.
Т.е. социалното изолиране позволява да се ограничи броят на заболелите всеки месец и по този начин здравната система може да лекува ефективно всички, което пък драстично намалява смъртността.
В крайна сметка дори държавите, като Великобритания, които първоначално смятаха да разчитат на възникването на естествен имунитет с разпространяването на заразата сред населението, бяха принудени да въведат строги мерки.
Около Ковид-19 все още има много неизвестни. Не е ясно например какви са дългосрочните последици от заболяването върху физическото състояние на оздравелите.
Също така не се знае до каква степен прекарването на болестта създава имунитет и колко време трае той.
От събраните до момента данни е видимо, че възрастовата структура и социалните навици на населението оказват голямо влияние върху разпространението на заразата.
Масово нарушаване на карантината в Плевенско, ръст и на битовата престъпност
Италия, където социалните контакти са много важни, цели фамилии живеят заедно, делът на възрастните хора е голям – смъртността е изключително висока.
Средно за света тя е 0,4% за тези на възраст между 40 и 49 години, до 14,8% при заразените на 80 години и повече.
Но дори в Италия социалното дистанциране помага. Различните стратегии, прилагани в два града - Бергамо и Лоди - доведоха до поразителна разлика в броя на заболелите.
В Лоди и околния район първият случай на коронавирус бе открит на 21 февруари, а ограниченията бяха въведени два дни по-късно. Така към 13 март там броят на заразените беше около 1100.
В Бергамо първият случай беше регистриран на 23 февруари. Но ограничителни мерки бяха реално въведени на 8 март. Там към 13 март вече имаше 2300 заразени.
Така че социалното дистанциране безспорно работи. Проблемът е, че когато хората започнат да се срещат отново, вирусът ще започне да се разпространява и има вероятност случаите да нараснат.
Ето защо дори мерките да бъдат леко облекчени в някакъв момент, то е много вероятно отново да се затегнат после. И този подход ще продължи поне докато човечеството не разполага с достатъчно ваксини, за да ограничи епидемията до рамки, в които здравните системи ще могат да се справят с нея.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!