„Вече знаем, че това е един изключително упорит вирус, с който трябва да се научим да живеем”, заяви пред NOVA за ковид-19 доц. Добрин Василев - началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ „Александровска”.
„В България не спазване мерките. Процентът на спазването им в Европа е доста по-висок, от този в САЩ. На практика разпространението на заразата е правопропорционално на степента на спазване на мерките, които не са чак толкова тежки и непосилни за обществото. Лично за себе си нямам обяснение за себе си, по каква причина хората не желаят да се върнат към един сравнително нормален живот със съвсем лека модификация като носене на маски, поддържане на дистанция и добра хигиена на ръцете”, коментира доц. Василев.
Четири класа от училище в София под карантина
„В Европа средно 75% от хората носят маски. В САЩ – около 25%. По мои наблюдения в София около 30-40% от хората носят маски, а извън столицата са под 10%”, посочи доц. Василев.
„Броят на пациентите с ковид-19 не намалява. Това се вижда от статистиката. От около месец сме в едно плато и реално скритата заболеваемост, която циркулира в обществото я видяхме в момента, в който децата тръгнаха на училище. Децата и учителите не са се заразили след отваряне на училищата. Те са се заразили преди 2-3 седмици”, подчерта доц. Василев.
„В следващите години вирусът ще го има. Ако някой си прави илюзии, че ковид-19 ще изчезне с магическа пръчка за месец, два, три – главният епидемиолог на Германия вече говори за един хоризонт до 2023 г. Щем не щем ще се научим по лесния или трудния начин да живеем с вируса”.
Нова лекарство срещу Covid-19 в Европа
„Хората със сърдечносъдови заболявания са една от най-рисковите групи за протичане на ковид-19. Има директно засягане на сърдечните мускулни клетки, както и на всички съдови клетки в белия дроб, периферните съдове, дори и в мозъка. Вирусът може да се захваща и размножава в тези съдове и предразполага към множество тромбози”, поясни доц. Василев.
Той посочи, че в отделните страни причините за смъртността от ковид-19 леко се различават, което показва, че определени генотипове са по-уязвими към един или друг от аспектите на заболяването.
„Ваксината е едно вероятно решение, но никой не трябва да очаква, че тя напълно ще разреши проблема, защото очакваната ѝ ефективност е между 60 и 70 процента”, заяви доц. Василев.
Той посочи, че т. нар. стаден имунитет е само възможност и до момента няма яснота за механизма му на възникване. Данните до момента показват, че стаден имунитет към този коронавирус няма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!