Б ившият финансов министър Симеон Дянков коментира пандемията от коронавирус в България и по света в интервю за NOVA, излъчено в предаването „Здравей, България”. Дянков е на мнение, че светът не е бил подготвен за коронавируса и е изчаквал излишно
„Не бяхме подготвени за това.
Изчакваше се да се разбере колко време ще продължи в различните държави. Ако си спомняте в началото имаше една теория, която се оказа грешна, че в студени държави това няма да го има или че сред младо население, като това в Африка няма да го има. Тепърва се научаваме.
ЕК засилва мерките заради коронавируса
Дори големи държави като САЩ тръгват лошо и се учат в движение. Тук мерките не са падали и почти всичко е затворено. Всички стоят вкъщи вече 7 месеца, а големите организации планират да отворят чак след година”, коментира той.
Той добави, че
в САЩ е имало подценяване на вируса и от президентската администрация, за разлика от Европа.
Според него по този начин кризата се е задълбочила и страната се е изправила бързо пред няколко вълни.
„Ако затворим отново, голяма част от секторите няма да могат да излязат от кризата. Икономиката е динамична, но много от бизнесите ще изчезнат. Може и други да се създадат, но това ще отнеме много време”, обясни Дянков.
За България
„Българският бизнес също върви натам. Ако заговорим за новия български бюджет, дават се доста пари, не съм против това, но според мен следващите две години ще са дефицитни. Въпросът е как помагаме на бизнеса, защото много от мерките сега помагат на пенсионерите, на децата, това по принцип е добре. Макар за мен да е малко объркано помагаме на всички деца, но не помагаме на всички пенсионери.
Фандъкова: Мислим за вечерен час за ресторантите и кафенетата в София
Темата която за мен липсва е: А какво правим с тоя бизнес. Като почнем от зимния туризъм или мебелната индустрия, която е на 1/3 спрямо възможностите си за миналата година”, коментира Дянков.
Той е на мнение, че сега не трябва да се правят опити за помощ, а да има план как ще се действа при следваща вълна. Според него обаче в България това не е така и даде за пример мярката 60/40, за която правителството е отделило 4 месеца, за да я въведе. „Добре е да има социални мерки, но нито децата, нито пенсионерите произвеждат национален продукт. Това го прави бизнесът. И ако не му се помогне сега, ще е твърде трудно след това”, смята Дянков.
Удължават мярката 60/40 до края на годината
Какво трябва да се направи
„Самите бизнеси сами по себе си не могат да се справят, това е огромна вълна. Големи държави не могат да се справят, камо ли малка държава като България. Тук е моментът държавата да се смела и да каже: „Ние ще помагаме в тези най-трудни месеци, които традиционно са есента и зимата с програми, които започват днес. Не след един месец, не след ти месеца, а днес!
Всяко работно място, което можем да запазим го запазваме, независимо в кой сектор е. Всъщност социалната политика е тази, ако хората работят в семейството, те ще имат пари и за децата, и за пенсионерите. А сега някак си точно на работещите хора не се помага особено, а те са тези, които ще движат напред икономиката”, смята Симеон Дянков.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!