С ветовната икономика на практика е спряла. Ситуацията е много по-тежка, отколкото по време на кризата през 2008 – 2009 г., заяви директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
485 са случаите на Ковид-19 в България
"Никога в историята на МВФ не сме виждали икономиката да спре. Намираме се в период на рецесия, която е много по-лоша от световната икономическа криза", каза тя по време на днешната пресконференция.
Докато светът реагира на COVID-19, държавите една след друга са изправени пред необходимостта да овладяват разпространението на вируса с цената на спиране на обществения живот и икономиката.
Извънредното положение се удължава до 13 май
В момента сме свидетели на фалшива дилема – да спасиш живот или да спасиш поминък, тъй като поставянето на вируса под контрол е предпоставка за спестяване на поминъка, подчерта тя.
Апелът към политиците днес е да признаят, че опазването на общественото здраве и връщането на хората на работа вървят ръка за ръка.
Четири работодателски организации поискаха оставката на министър Теменужка Петкова
Никога в историята на своето съществуване не е имало толкова много държави, които да са се нуждаели от спешно финансиране от МВФ, което се предоставя в рекордно кратки срокове.
Кристалина Георгиева заяви, че първите проекти вече са одобрени, а парите са изплатени, за да се осигури така необходимата помощ за защита на страните срещу драматично увеличаване на финансовите нужди в момент на внезапен спад на икономическите дейности и приходи.
Съвместно със СЗО, МВФ настоява здравните разходи да бъдат поставени на първо място в списъка с приоритети.
Изплащане на заплати на лекари и медицински сестри, подпомагане на болници и спешни кабинети, създаване на полеви клиники, закупуване на защитни съоръжения и необходимото медицинско оборудване, провеждане на кампании относно мерки като измиване на ръцете - са критични инвестиции за защита на хората срещу пандемията.
Здравните системи в много държави са неподготвени за натиск на пациенти с COVID-19 и е от първостепенно значение те да бъдат стимулирани.
Борисов към Радев: Да наложи вето, ще извадя ГЕРБ от залата
Това трябва да върви заедно с подкрепата на приоритетите в икономиката като намаляване на безработицата, свеждане до минимум на фалити и постепенното ѝ възстановяване.
Финансовата подкрепа не е заместител на разходите за здравеопазване, а цели да подпомогне най-засегнатите домакинства и фирми.
Икономическата активност намалява, тъй като инфекциите и мерките за борба с пандемията засягат работниците, фирмите и веригите за доставки, загубата на работни места и несигурността намаляват разходите, финансовите условия рязко се затягат, а сривът на цените на петрола удря износителите на стоки.
МВФ ще помогне, като удвои капацитета си за реакция при извънредни ситуации от 50 милиарда до 100 милиарда долара. Това дава възможност на страните да получат два пъти повече пари от фонда, отколкото е предвиденото по време на извънредни ситуации. Общият заем от 1 трилион долара вече е гарантиран, благодарение на решителните действия на неговите членове.
МВФ заедно със Световната банка се застъпва за спиране на обслужването на дълга от най-бедните страни до официалните двустранни кредитори, докато световната икономика е парализирана от пандемията, заяви Кристалина Георгиева.
По-рано днес Световната здравна организация (СЗО) и Международният валутен фонд (МВФ) призоваха страните да се борят с пандемията, за да могат да възстановят икономиката, предаде Франс прес. Според тях човечеството преживява едни от най-мрачните си моменти.
В статия в британския в. "Телеграф" ръководителите на двете институции - Тедрос Адхеном и Кристалина Георгиева - уверяват, че светът не бива да е принуден да избира между "спасяването на животи или на работни места".
"Това е погрешна дилема, тъй като е абсолютно наложително първо да се овладее вирусът, за да се спасят средствата за просъществуване", изтъкват те.
От друга страна бързото вдигане на ограниченията, въведени от страните във връзка с коронавируса, може да доведе до засилването на пандемията и до предизвикване на сериозни икономически загуби. Това заяви днес на брифинг в Женева генералният директор на Световната здравна организация /СЗО/ Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от ТАСС.
"Ако страните прибързано снемат ограниченията, коронавирусът може да се засили и икономическите последствия може да станат по-сериозни и продължителни", заяви той. Гебрейесус съобщи също, че според постъпилата във СЗО информация броят на заразилите се с коронавирус в света надхвърли един милион, а броят на починалите вече е над 50 хиляди.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!