И ма данни за обръщане тренда на пандемията, съотношението между новозаболели и постъпили в болниците е различно от предишните вълни.
Това каза на брифинг заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов.
„Три са въпросите, които ще коментираме. Първият е за зеления сертификат и допълнителните мерки, вторият е за това дали имаме решение за издаване на зелен сертификат за хората, които са преболедували и издаване на същия на база антитела, и третият е за протиповоказанията за поставяне на ваксина”, посочи Златанов.
България: Спад на новите случаи на COVID-19, починали
„По първия въпрос отчитаме, че зеленият сертификат работи добре на този етап и дава резултат. Имаме данни за обръщане тренда на пандемията. Положителните тестовете на база 14 дни започват да намаляват. Съотношението между новозаболели и постъпили в болница е различно отколкото в предишните пикове на пандемия. При повече заболели имаме по-малко хора, настанени в лечебни заведения. Със зеления сертификат отчитаме, че работят много дейности, които при локдаун биха били спрени”, каза Златанов.
Променят правилата за зеления сертификат в България
„Имахме в понеделник широка среща с всички районни здравни инспекции. Впечатлението на всички тях е, че мерките се спазват, приема се сертификатът и се прави организацията, така че той към момента работи и дава резултат - спира веригата на разпространение на вируса. Много хора, които оставаха като скрита заболеваемост, сега се позволява да бъдат диагностицирани навреме и изолирани”, поясни Златанов.
МЗ обяви нова мярка срещу COVID-19
„Търсим решение много активно за сертификата с антитела. То ще бъде взето на база експертни становища, а не политическо. Искаме да вземем становищата на всички експертни съвети, опита, който имат някои страни в Европа и света, за да сме убедени, че ако вземем това решение, то ще бъде безопасно и няма да застраши епидемиологичната обстановка в страната”, каза Златанов.
„Допитали сме се до експертните съвети по вирусология, епидемиология и клинична имунология за това могат ли антителата да бъдат използвани като маркер за преболедуване и издаване на зелен сертификат. В рамките на тази седмица ще получим техните експертни становища, ще ги обсъдим и може би другата седмица ще имаме решение по въпроса”, допълни заместник-министърът на здравеопазването д-р Тома Томов.
По отношение на противопоказанията на ваксините срещу COVID-19 от здравното министерство посочиха, че основното е свръхчувствителност на към някои от компонентите на ваксината или помощните вещества. В такъв случаи пациентът не трябва да се ваксинира със съответния препарат. Ваксинацията трябва да се отложи при наличие на остро инфекциозно заболяване или обострено състояние на хронични заболявания на сърцето, белия дроб или бъбреците.
„Всички се съобразяват с кратката харанкеристика на одобрените ваксини от европейската медицинска агенция. Абсолютна контраиндикация е наличието на анафилаксия или свръхчувствителност към някои от съставките или помощните вещества. Като относителна, т.е. възможност за отлагане на ваксинацията във времето, е наличие на остро инфекциозно заболяване или друго остро състояние, декомпенсиране на хронични заболявания на сърце, бял дроб, бъбреци и неврологични усложнения”, заяви Томов.
Според него преценката за ваксинация при такива случаи трябва да бъде на личния или наблюдаващия лекар.
Златанов от своя страна посочи, че пациентите при които ваксините имат противопоказания, трябва максимално да ограничат контактите си, защото са рискови.
„В процеса на ремисия на онкологични заболявания е добре хората да преминат към ваксинация. Абсолютни противопоказания няма. Когато има остра алергична реакция след първа игла, не се прилага втора”, каза Златанов и поясни, че например при висока температура ваксина не бива да се поставя, но отмине ли това състояние, може да се премине към ваксинация срещу COVID-19.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!