Б ившият здравен министър д-р Мими Виткова коментира в предаването „Здравей, България” по NOVA ситуацията с разпространението на COVID-19 у нас и лошата статистика.
„Много са причините за високата смъртност у нас и най-вече нашето цялостно отношение към епидемията, която се разразява. От подготовката на обществото, защото мерките не могат да бъдат едностранни, те трябва да бъдат комплексни; от подготовката на здравната система, от пропилените месеци да се организират нещата, защото вирусът ни даде този шанс да бъдем малко по-подготвени.
От разнопосочните мерки, от прехвърлянето на отговорност.
Виждате снемането на отговорност на колкото може по-ниско равнище, защото очевидно по високите етажи на властта трудно се вземат някои непопулярни мерки.
Проблемът за съжаление се политизира страшно много, особено у нас, не бих казала, че само у нас.
Нещата са комплексни, също и късната хоспитализация е причина за високата смъртност. Това, че ние замърсихме с инфекциозна патология цялата здравна система, това означава, че само една болница в София – ИСУЛ ще бъде т.нар. „чиста” болница”, каза д-р Виткова.
Относно евентуален нов локдаун в страната тя сподели: „Тепърва, когато отмине пандемията, ще бъдем малко по-категорични в изводите, които ще направим. А именно – дали краткият локдаун, но по-тотален, не е по-ефективен, отколкото „влаченето” в половинчати мерки, когато можем да получим две в едно – висока смъртност и икономически последствия, тъй като периодът е много по-дълъг. Въпросът не е толкова в затварянето на икономиката, колкото на онези сектори, които да речем не са свързани пряко с производството. Вярно е, че всеки участва с данъците си във формирането на икономическите показатели, но
да спреш плановите операции преди да си затворил нощите заведения, извинявайте това просто не може да бъде мярка, която да бъде обяснена логично”.
За парадокса, че има легла, но хората не стигат до тях, Виткова обясни: „Ние легла имаме достатъчно, като брой. Въпросът е, че те са свръхконцентрирани в някои региони на страната и обратното – в дефицит в други региони. Така, както сме структурирали и управляваме здравната си система като сбор от търговски субекти, резултатът е този.
Вие виждате, че в малко по-предишно време ни се каза, че се увеличават заплатите на сестрите, които протестираха. Само че това стига до ниво търговско дружество, навътре вече какво става – никой няма право да вземе решение там. Това, че леглата са достатъчни като брой, но няма лекари е нещо, което ние съзерцаваме отстрани повече от 20 години, как изтичат лекари, подготвени от България, навън и никой не предприема никакви действия.
Властите си затварят очите за това, че се раздават дипломи на 70 – 80-годишни лекари,
които присъстват в лечебните заведения само като дипломи, не присъстват физически и сега, когато се стигна до тази ситуация ние сме с легла, но без персонал. А със сестрите това вече е очеваден факт, сестрите у нас са под половината от необходимия брой. Не е предприема абсолютно нищо, за да можем да задържим тези кадри”.
Тя отчита като голяма грешка разкриването на COVID отделения във всяка болница, вместо да има няколко болници „постепенно с изработен график да бъдат изцяло COVID”. Тя е категорична, че това и сега може да се случи, стига да се вземе това решение.
Според д-р Мими Виткова
няма масово тестване, за да може да се изолират най-опасните разпространители на коварния вирус, а именно безсимптомните.
„Децата, младите са без клиника, но те разнасят инфекцията”, подчерта тя.
Чуйте какви предложения направи д-р Виткова във видеото горе.
Какви грешки допускат хората при тестване за коронавирус
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!