„Броят на болничните легла в България е около 40 хил., а ние имаме около 400 пациента с коронавирус, които са хоспитализирани. Същевременно броят на заразените медици през юни е 155. Това значи, че има нужда от подсилване на процедурите в болниците, така че да не се заразяват тези, които ни лекуват”, заяви в „Плюс-минус. Коментарът след новините” по NOVA пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Нов скок на заразените и починалите от COVID-19 у нас
„Бих искал да се обърна към феновете на двата отбора, които ще играят довечера. Уважаеми приятели, отговорността е голяма! На това, на което ще присъствате, ще има може би около 200 човека, които ще бъдат заразени. Може би няма да имат симптоми, но ще бъдат сред вас. Моля ви, поне 2 седмици след като присъствате на събитието, избягвайте да се срещате с възрастните си родители и с хора с хронични заболявания”, призова д-р Симидчиев.
„Искам да апелирам, да имаме отношение към всичко, което може да доведе до пик на заразени”, каза експертът.
По думите му около 4% от тестовете, които се правят за коронавируса всеки ден, са позитивни.
Нови 4 заповеди за извънредната епидемична обстановка
„Голяма част от новооткритите са открити на базата на повечето тестове. Това са хора, които са позитивни за вируса. Не е задължително да са болни”, поясни д-р Симидчиев.
Той обясни, че PCR тестът е изключително прецизен. Проби се взимат от носа или горните дихателни пътища. Шансът вирусът да не бъде регистриран оттам е 30%.
„Когато един тест е бил положителен, а по-късно стане отрицателен, това може да е не, защото пациентът се е излекувал, а защото е слязъл по-ниско в дихателната система в белия дроб”, посочи д-р Симидчиев.
Започват масирани проверки за носенето на маски в София
По думите му тестовете на белите дробове се правят от пулмолози, само в случаи, когато има съмнения, че вирусът е слязъл надолу.
„Точно за това тестовете са допълнение към основното доказателство – диагностиката”, заяви д-р Симидчиев. Той е категоричен, че изследването на белия дроб трябва да се плаща от НЗОК. В момента става за сметка на болниците.
„Няма обективен показател, който да говори за намаляване на тежестта на яростта на вируса. Две трети от всички пациенти с ковид-19, без съпътстващи заболявания, са приети в болниците през юни”, отчете д-р Симидчиев.
По думите му разпространението на коронавируса става по-дифузно. Големият проблем ще дойде есента, когато ще се появят отново и другите респираторни вируси с подобни симптоми като ковид-19.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!