Р азвитието на групов или т. нар. стаден имунитет срещу коронавируса не е средство, метод или стратегия, а цел. Това заяви в ефира на „Здравей, България” по NOVA пулмологът д-р Александър Симидчиев.
„Тази цел може да бъде постигната по различен начин или с различна скорост. Ако тя се постигне твърде бързо, се получава нещо подобно на взрив. Стратегията трябва да е дозирана, толкова колкото може да поеме нашата здравна система, за да няма допълнителна смъртност”, допълни той.
Още 4 души с COVID-19 са починали, заразените са 695
„За мен от медицинска гледна точка е важно да държим под контрол епидемията да не се разрасне твърде бързо,
да не се получава взрив. Това, което е важно е да имаме стратегия да можем да кажем на хората: в рамките на тези две седмици ще направим това и това, в следващите две седмици – това и това. Премерено и дозирано, за да не са изложени на риск рисковите групи от самото начало”, категоричен е експертът.
Пулмологът коментира и въпроса дали навременното посещение на болница е определящо за лечението на пациентите. „Тъй като няма медикаменти, които категорично да променят хода в ранния период, дали ще се потърси помощ по-рано, или по-късно няма да направи кой знае каква разлика. Когато се появят недостигът на въздух и затрудненото дишане, човек трябва да бъде близо до лечебно заведение, където да бъде подаден кислород, което в случая е много важно”, обясни Симидчиев.
Нова жертва на коронавируса – 43-годишен мъж от Пещера
„В случая с младия 38-годишен мъж без придружаващи заболявания, който почина от коронавирус, може да се изследват много други параметри и да се види до колко е активизиран имунитета. Големият проблем при нашия имунитет е, че
хората говорят често за силен или слаб имунитет. Всъщност аз искам да ги насоча към мислене за адекватен и неадекватен имунитет,
защото той може да е силен и да реагира неадекватно или слаб и да реагира адекватно и в двата случая имаме много различен изход. Адекватността на имунитета може да бъде изследвана”, каза още пулмологът.
Отново проблем с COVID-19 в Китай
Той говори и за лечението с хлорохин и ефективността на препарата. Посочи, че за вируса се знае от около четири месеца и затова все още се правят множество проучвания за въздействието на този медикамент. „Някои смятат, че той работи много добре, други все още имат съмнения, че токсичността му превишава ползите от него”, добави д-р Симидчиев.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!